Menu
 • Menu

  Nowe rodzaje usług płatniczych, czyli dyrektywa PSD2

  Z dniem 13-tego stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce nowa dyrektywa PSD2, która ma zastąpić swoją poprzedniczkę PSD. Czym jest zaktualizowany akt prawny?

  dyrektywa PSD2

  Wielkie zmiany

  Dyrektywa ta ma na celu uregulowanie rynku usług płatności detalicznych. Pojawienie się PDS2 wynika z gwałtownego wzrostu transakcji elektronicznych, w tym wykonywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Znaczenie ma też pojawienie się na rynku nowych rodzajów usług płatniczych. Wdrożenie przez Polskę PSD2 wymaga ogromnych zmian, głównie w treści ustawy o usługach płatniczych. Aktualnie są one konsultowane przez Ministerstwo Finansów.

  Główną korzyścią wynikającą z nowej dyrektywy dla klienta detalicznego ma być zwiększenie ochrony w stosunku do obecnych przepisów oraz ułatwienie rozpoczęcia ewentualnych procedur sądowych. Dodatkowo, ma ona zagwarantować równorzędne warunki działania we wszystkich krajach UE poprzez równomierne udostępnianie innowacyjnych i bezpiecznych sposobów dokonywania płatności elektronicznych w Unii Europejskiej.

  Udowodnij swoją tożsamość

  W świetle dyrektywy PSD2 wszystkie transakcje będę podlegały wymogowi silnego uwierzytelniania. Oznacza to, że aby zrealizować transakcję w sieci, konieczna jest dwuetapowa weryfikacja tożsamości- jest to wymóg regulacji standardu technicznego RTS (Regulatory Technical Standards). Elementy weryfikacyjne zdefiniowane przez PSD2 dzielimy na trzy kategorie.

  Pierwszy jest znany klientowi: hasło lub kod PIN. Drugi bierze pod uwagę rzecz posiadaną: telefon, karta płatnicza. Trzeci ma charakter biometryczny i świadczy o tym kim jesteśmy- skanowanie odcisków palców lub tęczówek. Transakcja przeprowadzona bez takich zabezpieczeń obciąży konto przedsiębiorcy, a nie klienta. Ma to na celu zniwelowanie transakcji wykonanych przez osoby trzecie za pośrednictwem naszego konta. Standardy RTS zostaną wprowadzone w życie później, ponieważ wymagają przebudowy infrastruktury instytucji finansowych.

  Udostępnianie danych pod kontrolą

  Wprowadzenie PSD2 to również rewolucja w prawie mówiącym o przetwarzaniu danych osobowych przez instytucje finansowe w sieci. W świetle nowej dyrektywy przetwarzanie danych osobowych może odbyć się tylko za wyraźną zgodą konsumenta, a dodatkowo dostawca usług płatniczych ma dostęp i przetwarza jedynie te dane osobowe, które niezbędne są do świadczenia usług.

  Dodatkowo PSD2 blokuje możliwość blokady środków na koncie płatnika przez odbiorcę. Dzięki temu, gdy dokonamy transakcji na kwotę, która nie jest z góry ustalona, odbiorca otrzyma wpłatę (zostaną zablokowane środki na koncie płatnika) dopiero wtedy, gdy będzie ona zaakceptowana przez płatnika.

  Wprowadzenie dyrektywy PSD2 będzie miało nie mały wpływ na świat biznesu- więcej o tym przeczytasz na stronie https://apilogic.pro/psd2/ . Jeśli dokonujesz transakcji w sieci, warto, byś znał pojęcie PSD2. Znając swoje prawa lepiej obronisz się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *