Menu
 • Menu

  Dworce kolejowe do remontu – na początek 160 w tym Gdańsk Główny i Kielce

  Dworce kolejoweDworce kolejowe przez lata były brudne i zapuszczone. Sytuację poprawiły nieco przygotowania do Euro 2012. Jednak wiele dworców, przystanków i stacji nie zmieniło swojego wyglądu od czasu upadku PRL. Ta sytuacja ma się zmienić w najbliższym czasie. PKP planuje wielkie inwestycje. W ciągu 6 lat spółka zamierza zmodernizować lub wybudować całkowicie od podstaw prawie 200 dworców. Jednocześnie 238 nieruchomości kolejowych może zostać przekazanych na realizację rządowego programu Mieszkanie Plus.

  Jak podaje portal Onet, dworce kolejowe na terenie całego kraju czeka gruntowna modernizacja. Jak dotąd procesy inwestycyjne rozpoczęły się na prawie 160 obiektach; dwa największe z nich to Gdańsk Główny i Kielce. PKP planuje największą w swej historii inwestycję w obiekty dworcowe. Spowoduje ona znaczną poprawę jakości usług i wygody podróżowania.

  Projekty inwestycyjne obejmą zarówno duże miasta, jak i małe, niedoinwestowane stacje w różnych regionach Polski. Szczególną zmianę mają odczuć mieszkańcy biedniejszych regionów naszego kraju. Już w ciągu najbliższych kilku miesięcy będą widoczne pierwsze efekty projektu. Realizowane w tej chwili 160 inwestycji znajduje się w różnym stadium.

  Dworce kolejowe mają spełniać wszystkie współczesne standardy obsługi

  Dworce kolejowe po przebudowie będą nowoczesne, komfortowe i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – twierdzą przedstawiciele PKP S.A. Staną się też wizytówkami swoich miast. Atrakcyjność nowych rozwiązań ma wpłynąć na zwiększenie zainteresowania podróżami koleją. Istniejące dworce kolejowe znacznie utrudniają w wielu miejscach dostęp dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ma to zmienić modernizacja.

  Jeszcze w tym roku prace modernizacyjne zakończą się między innymi w Siechnicach, Świętej Katarzynie, Żarowie, Jaworze, Strzelinie i na stacji Poznań Garbary. PKP uwzględnia w pracach projektowych również opinie potencjalnych podróżnych.

  Informacje zbiera się podczas otwartych dla wszystkich warsztatów kreatywnych. Ważne, by dworce spełniały oczekiwania, ponieważ cała inwestycja ma kosztować aż 1,5 mld zł i powinna maksymalnie odpowiadać potrzebom podróżnych, by pieniądze nie zostały zmarnowane.

  Prace remontowe trwają już na 12 obiektach, między innymi w Chojnicach, Pruszkowie i Zgorzelcu. Kolejne 43 dworce kolejowe znajdują się w stadium prac projektowych. Plany modernizacji mają za cel poprawę mobilności Polaków. Część obiektów zostanie rozebrana a w ich miejsce powstaną zupełnie nowe budynki. Zabytkowe dworce mają odzyskać dawną świetność – pisze Onet. Infrastruktura związana z obsługą pasażerów ma więc zyskać zupełnie nowe oblicze.

  PKP przeznaczy 600 hektarów gruntów na realizację rządowego programu Mieszkanie Plus

  Zmodernizowane dworce kolejowe to tylko jeden z ambitnych planów PKP. Kolejnym – pisze Onet – jest udział w programie budowy tanich mieszkań na wynajem. Podpisany już został list intencyjny w tej sprawie z Krajowym Zasobem Nieruchomości a także Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Kolej przekazała też zestawienie 238 nieruchomości, które mogą zostać wykorzystane w ramach rządowego programu. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 600 hektarów, a wartość 1,3 mld zł.

  Propozycje wytypowano spośród nieruchomości znajdujących się w posiadaniu PKP na terenie większości miast liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Krajowy Zasób Nieruchomości ma teraz wybrać te, które wejdą do jego zasobów. Wybrane KZN wykupi od kolei i przeznaczy pod budowę mieszkań na wynajem.

  Ciągle jednak trwa analiza mająca wykazać, czy w posiadaniu PKP znajdują się inne nieruchomości, które można przekazać na realizację rządowego programu Mieszkanie Plus? Dotyczy to miast, które nie zostały wzięte pod uwagę dotychczas. W przypadku miast o liczbie mieszkańców poniżej 20 tysięcy cały proces katalogowania ma się zakończyć w czerwcu tego roku. Wtedy też KZN otrzyma następną listę propozycji.

  Trzecia lista ma zawierać miasta liczące powyżej 20 tysięcy mieszkańców nie wzięte dotychczas pod uwagę. Jak dotąd z 711 miast przeanalizowano pod względem dostępnych działek 472. Nieruchomości w pozostałych mają zostać skatalogowane do końca czerwca 2018 roku.

  Jak powiedział portalowi Onet Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A., dzięki kolejowym gruntom stworzona zostanie ogromna baza nieruchomości możliwych do wykorzystania w rządowym projekcie budowy mieszkań na wynajem.

  Źródło – Onet

  Jedna odpowiedź do “Dworce kolejowe do remontu – na początek 160 w tym Gdańsk Główny i Kielce”

  1. Pajak napisał(a):

   PKP wykorzystując idiotyczną ustawe PiSu o handlu, do czasu jej zmiany, powinno wykorzystać komercyjne szanse dworców. Niestety np. Kielce . PKP przeznaczyło tylko 17 mln zł na ten budynek do 2023 roku. Raczej ta kwota pozwoli ten majątek …posprzątać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *