Menu
 • Menu

  Dowód rejestracyjny i OC zostają w domu – prezydent podpisał nowelizację

  dowód rejestracyjnyKażdy, kto mieszkał w Anglii i widział tamtejszy dowód rejestracyjny, nie wyobraża sobie, jak można wozić coś tak dużego w samochodzie? Składa się on bowiem z dwóch stron A4 i pasuje jedynie do szuflady. Faktycznie policja brytyjska, posiadając jedynie numer rejestracyjny pojazdu, potrafi uzyskać dane na temat właściciela, przeglądu technicznego i aktualnego ubezpieczenia. Nie potrzeba zatem wozić ze sobą dokumentów. Już wkrótce podobnie ma być również w Polsce.

  Jak pisze na swoim portalu telewizja TVN24 BiS, prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przewiduje ona stopniowe wprowadzanie systemu CEPiK 2.0. Ponadto ani dowód rejestracyjny ani papierowe potwierdzenie opłacenia składki na OC nie będą już potrzebne kierowcy w czasie jazdy.

  Stopniowe wprowadzanie systemu CEPiK 2.0 ma – według Kancelarii Prezydenta – wyeliminować problemy związane z koniecznością jednoczesnego uruchomienia wszystkich funkcji systemu. System będzie wdrażany w coraz szerszym zakresie w miarę, jak jego kolejne funkcje zostaną opracowane. O kolejnych etapach poinformuje Ministerstwo Cyfryzacji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

  Minister cyfryzacji Karol Okoński – podaje TVN24 BiS – na pytanie posłów o harmonogram wprowadzania poszczególnych funkcji systemu odpowiedział, że nie może jeszcze podać konkretnych dat. Przewiduje jednak, że całkowite jego wdrożenie potrwa kilka lat, a na pewno nie zostanie zrealizowane na przestrzeni 1 roku.

  Zamiast sprawdzać dowód rejestracyjny, policjanci zajrzą do bazy danych

  Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oznacza spore ułatwienie dla kierowców. Dowód rejestracyjny i papierowe potwierdzenie opłacenia składki OC zostaną w domu, ponieważ policjant będzie mógł sprawdzić wszystkie dane w systemie.

  Zatrzymanie dowodu odbędzie się poprzez umieszczenie w bazie danych odpowiedniej adnotacji. Podobnie zwrot dokumentu polegał będzie na usunięciu adnotacji. Nie oznacza to oczywiście, że papierowy dowód rejestracyjny zupełnie zniknie. Jak pisze TVN24 BiS, trzeba go będzie okazać na przykład podczas przeglądu technicznego samochodu.

  Poprzez nowelizację nowe obowiązki nałożone zostaną na marszałków województw. Będą oni musieli gromadzić dane o stacjach demontażu pojazdów w swoim województwie. Ich listy trafią później do systemu CEPiK 2.0. Stacje demontażu zobowiązane będą natomiast przekazywać CEPiK 2.0 informacje o skasowanych samochodach.

  Już od dłuższego czasu mówiło się o zmianach w przepisach umożliwiających jazdę bez dowodu rejestracyjnego i papierowego OC. Powoli plany stają się faktem. Jak jednak informuje Polskie Radio, dowód rejestracyjny i papierowe OC będą musieli posiadać w samochodzie kierowcy podróżujący pojazdami na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

  Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wejdzie w życie już 4 czerwca 2018 roku.

  Źródło – TVN24 BiS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *