Menu
 • Menu

  Dotacja na termomodernizację i wymianę pieca – nabór wniosków już od czerwca

  Dotacja na termomodernizacjęRządowe wsparcie dla osób wymieniających piece węglowe na gazowe lub elektryczne uzupełni dotacja na termomodernizację budynku. Taką zapowiedź złożył minister środowiska Henryk Kowalczyk – pisze Dziennik “Gazeta Prawna”. Wysokość wsparcia zostanie uzależniona od dochodów a pierwsze wnioski mają być przyjmowane już w czerwcu 2018 roku.

  Minister spotkał się z mieszkańcami Bielska niedaleko Płocka w województwie mazowieckim. Tam właśnie przedstawiał plany rządu dotyczące poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Rządowa pomoc dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić swoje stare piece węglowe na ogrzewanie elektryczne lub zasilane gazem – stwierdził Kowalczyk – ma sens tylko wtedy, gdy towarzyszyć mu będzie dotacja na termomodernizację.

  Według szefa resortu środowiska sama wymiana pieca będzie nieefektywna ponieważ wiąże się ona z podniesieniem kosztów ogrzewania. Jedynie połączenie jej z termomodernizacją może zachęcić właścicieli domów do wzięcia udziału w rządowym programie. By ograniczyć koszty ogrzewania, należy ocieplić ściany i stropy. Często konieczna jest też wymiana okien.

  Połączone wsparcie dla usuwania pieców węglowych i dotacja na termomodernizację będą realizowane przez 10 lat. Środkami dysponować będą: Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska (WFOŚ). BOŚ ma również – w zależności od potrzeb – udzielać kredytów na modernizację domów.

  Program wymiany pieców i dotacja na termomodernizację zostaną ogłoszone w maju

  Już między 15 a 20 maja tego roku – zdaniem ministra – rzędowy program ma zostać ogłoszony. Umożliwi to przyjmowanie pierwszych wniosków o dotacje już w czerwcu. Przyznawane będą: dotacja na wymianę pieca i dotacja na termomodernizację budynku.

  Maksymalne koszty kwalifikowane nie będą mogły w sumie przekroczyć 50 tysięcy zł. Z tego część stanowić będzie dofinansowanie, którego udział uzależniony ma zostać od zamożności właściciela domu jednorodzinnego. W przypadku najuboższych właściciel otrzyma dotację w wysokości nawet 90% kosztów kwalifikowanych. Dla bardziej zamożnych wartość ta wyniesie 40%. Najbogatsi otrzymają ulgę podatkową z wyrównaniem wysokości 32%.

  Kiedy rozpocznie się nabór, WFOŚ oraz BOŚ zaczną prowadzić specjalne spotkania informacyjne w gminach. Prezentowane na nich będą cele i zasady programu. Nie zabraknie na spotkaniach również informacji na temat ekologii i negatywnych dla zdrowia skutków spalania odpadów.

  Jak stwierdził Kowalczyk, do współpracy w realizacji programu zostaną zaproszone gminy. Jednak w przypadku odmowy udziału przez którąś z gmin, ministerstwo organizować go będzie na jej terenie samodzielnie.

  Jednym z warunków powodzenia programu jest istnienie na danym obszarze sieci gazowniczej. Dlatego rząd planuje podjecie działań mających na celu przyśpieszenie jej rozbudowy. Minister przeprowadził już w tej sprawie wstępne rozmowy z prezesami spółek gazowych PGNiG oraz PSG.

  Źródło – Dziennik “Gazeta Prawna”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *