Menu
 • Menu

  Domy pasywne – ciekawe rozwiązania energooszczędne

  domy pasywneBudując dom, coraz częściej chcemy, by był nie tylko funkcjonalny i estetyczny, ale również energooszczędny. Takie projekty nie tylko pozwalają zaoszczędzić pieniądze podczas eksploatacji lecz również są ekologiczne.

  Co jest najważniejsze w budowie domu pasywnego, odpowiemy w tym artykule.

  Czym jest dom pasywny

  Najważniejszą cechą takich obiektów jest ich wysoka energooszczędność wynikająca z zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz wykorzystanie nowoczesnych metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań domy pasywne wykazują zużycie energii na poziomie 15 kWh/m2, dzięki czemu można całkowicie zrezygnować z tradycyjnych systemów grzewczych.

  Projekt domu – o czym należy pamiętać

  Pierwszym etapem budowy każdego obiektu jest oczywiście jego projekt. To właśnie wtedy podejmowane są decyzje dotyczące powierzchni, formy i układu pomieszczeń. Przygotowując projekt takiego domu należy pamiętać o jego usytuowanie względem stron świata. Warto ograniczyć powierzchnię dachową, dlatego domy piętrowe są w tym wypadku lepszym rozwiązaniem. Świetnie się tu mogą sprawdzić również przeszklone hole lub tarasy, ale muszą być usytuowane po stronie najlepszego nasłonecznienia. Unikać należy za to balkonów.

  domy pasywne

  Najważniejsza to dobra izolacja termiczna

  Podstawę domu pasywnego stanowi izolacja termiczna przegród zewnętrznych, czyli ścian, stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych, podłogi na gruncie oraz dachu. Im lepszej jest jakości tym mniejsza utrata ciepła. Warto również zwrócić uwagę by unikać powstania mostków termicznych czyli miejsc w przegrodach zewnętrznych, w których dochodzi do zwiększonej utraty ciepła np. przy oknach i parapetach.

  By tego uniknąć można w niektórych miejscach zastosować okna typu fix – nieotwieralnych, dodatkowo zmniejszając utratę ciepła budynku. Istotny jest również sam dobór materiałów izolacyjnych, więcej na ten temat w artykule – „Izolacja termiczna podłogi – wełną czy styropianem

  Jak dobrać ogrzewanie

  Oszczędzanie energii, nie oznacza, że zimą będziemy siedzieć i marznąć. W budynkach pasywnych można zastosować kilka rozwiązań, jednym z nich jest pompa cieplna wykorzystująca odnawialne źródła energii np. słońca, wody, powietrza lub gruntu. Warto również użyć kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Inną metodą ogrzewania domu jest nagrzewnica, która jest instalowana w kanale nawiewnym wentylacji, może być dodatkowo połączona z pompą cieplną.

  Bardziej tradycyjnymi metodami stosowanymi w takich budynkach są np. kominki na biomasę. Najlepszym sposobem rozprowadzania ciepła to system podłogowy. Warto również zainstalować wentylację mechaniczną z rekuperatorem, która wykorzystuje energię z podgrzanego powietrza z wnętrza budynku.

  domy pasywne

  Koszt budowy domu pasywnego jest droższy od 8% do 15% w porównaniu z domem tradycyjnym. Jednak obniżenie kosztów eksploatacji pozwala na zwrot inwestycji w ciągu 7 lat. Dodatkowym atutem takiego budownictwa jest niezależność od skaczących w górę cen energii lub gazu oraz ochrona środowiska naturalnego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *