Menu
 • Menu

  Domowy system monitoringu – jak wybrać najlepszy?

  Domowy system monitoringuBudowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które pochłania wiele czasu, energii i niestety masę pieniędzy. Na nic jednak praca i pieniądze, jeśli nasz dobytek wystawimy na pastwę rabusiów. Warto zatem pomyśleć nad systemem monitoringu.

  Czym jest system monitoringu

  Kamery w sklepie, na urzędowych korytarzach, w szkołach czy w galeriach handlowych nikogo już nie dziwią. Od kiedy w latach 90. Polacy zaczęli podnosić standardy bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej żyje nam się zdecydowanie bezpieczniej. Nic zatem dziwnego, że wielu Polaków inwestuje w system monitoringu także na własnych prywatnych posesjach – zwłaszcza, jeśli włożyli wiele pieniędzy i pracy w swój dom.

  Domowy system monitoringu

  Czym jest system monitoringu? To inaczej system telewizji przemysłowej CCTV (Closed Circuit TeleVision) lub monitoring wizyjny. Nowoczesne kamery IP – https://www.montersi.pl/kamery-ip pozwalają chronić bezpieczeństwo domów i mieszkańców tych domów, a także obiekty komercyjne, sklepy, magazyny, hurtownie, parkingi itd. Warto wymienić także inne zalety takich rozwiązań, które z pewnością trafią do serc miłośników technicznych innowacji:

  • Bezpiecznie od A do Z – System monitoringu możemy zintegrować z systemem alarmowym w naszym domu. Jeśli w domu pojawi się intruz kamera to odnotuje i załączy alarm. Warto też dodać, że sama obecność kamer działa odstraszająca na złodzieja.
  • Wizja w wysokiej rozdzielczości – Obraz dostarczany przez współczesne kamery HD to wysoka jakość i rozdzielczość pozwalająca dojrzeć nawet drobne szczegóły. Pomocny przy ewentualnej identyfikacji intruzów.
  • Pełna kontrola nad systemem – Dostępne na rynku urządzenia pozwalają użytkownikom na pełną kontrolę i dostosowanie systemów monitoringu. Możemy zdalnie podglądać to, co dzieje się w domu, a zintegrowany alarm poinformuje nas o próbie wtargnięcia na nasza posesje. Na smartfon otrzymamy powiadomienie, które będziemy mogli łatwo zweryfikować.

  Wybierz najlepszy system dla siebie

  Oferta rynkowa zawiera zarówno proste systemy monitoringu, jak i bardziej zaawansowane i złożone układy. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, potrzeb i oczywiście budżetu na ten cel. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę rodzaj obiektu, który chcemy objąć monitoringiem, jego kształt oraz oświetlenie występujące w danym miejscu.

  Mając na uwadze tych sześć warunków powinniśmy udać się z pytaniem o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się instalowaniem takich systemów. Jeśli chodzi o kryterium cenowe, to do wyboru mamy dwa typy systemów – monitoring analogowy (tańszy) oraz monitoring IP czyli inaczej monitoring sieciowy. W dalszej części tekstu przybliżymy każdy z nich.

  Monitoring sieciowy vs monitoring analogowy

  Systemy monitoringu analogowego możemy spotkać pod oznaczeniami HD-CVI, HD-TVI oraz AHD. Monitoring analogowy mogą rozważyć osoby, które chcą zaoszczędzić i potrzebują naprawdę podstawowego zabezpieczenia biura czy domu. Proste systemy analogowe posiadają podstawowe funkcje i dają przyzwoitą jakość obrazu. Wyposażone bywają także w opcję integracji z systemem alarmu.

  Monitoring sieciowy IP to już rozwiązanie na miarę XXI wieku. Zarówno pod względem funkcji, możliwości przesyłania danych, jak i jakości obrazu pozostawia w tyle kamery analogowe. Monitoring IP korzysta z sieci LAN, co daje wiele korzyści. Na przykład możemy połączyć się z kamerami za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Dzięki temu z niemal każdego miejsca na świecie możemy mieć oko na to, co dzieje się w naszym domu czy obiekcie.

  Domowy system monitoringu

  Bogate wyposażenie technologiczne monitoringu IP

  W przypadku monitoringu sieciowego możemy także korzystać z bogatej oferty dedykowanych aplikacji, które oferują nam producenci systemów. Aplikacje na smartfona czy komputer pozwalają nam na przykład łatwo i wygodnie ustawić parametry pracy systemu, a także zapewniają intuicyjną obsługę.

  Systemy monitoringu sieciowego wspierają także technologię PoE (Power over Ethernet). Polega ona na zasilaniu oraz przesyłaniu danych za pomocą standardowego kabla internetowego. Ułatwia to instalację systemu IP i pozwala zamontować kamery w niestandardowych punktach posesji.

  Obraz w znakomitej rozdzielczości HD

  Kamery sieciowe dają świetną jakość obrazu, o której jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Urządzenia te mogą dostarczyć obraz o rozdzielczości 4Mpx, podczas gdy najwyższe modele kamer analogowych zaledwie 2Mpx. Kamery IP dostarczają wyraźne szczegóły obrazu, zapewniają dobrą widoczność w nocy oraz w środowisku o wysokich kontrastach.

  Co ciekawe niektóre kamery sieciowe posiadają funkcję zaawansowanej analizy obrazu, w tym przekroczenie linii, naruszenie strefy, zniknięcie obiektu, zliczanie osób, detekcja twarzy i wiele innych. Takie rozwiązania sprawdzą się na przykład w centrach handlowych, lokalach czy zakładach produkcyjnych. Warto także dodać, że funkcje te możemy dowolnie konfigurować.

  Warto zainwestować w bezpieczeństwo

  Podsumowując nasz artykuł musimy podkreślić, że bezpieczeństwo obiektów, takich jak sklepy czy domy jest szalenie istotne. Warto zatem rozważyć instalację monitoringu. Monitoring sieciowy skrywa jeszcze więcej interesujących faktów. Chcesz o nich poczytać i dowiedzieć się więcej na temat CCTV? Odwiedź stronę www.montersi.pl i skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania o monitoring i pomożemy dobrać system idealny dla twoich potrzeb.

  2 odpowiedzi na “Domowy system monitoringu – jak wybrać najlepszy?”

  1. MarcinZ napisał(a):

   System IP to fajne rozwiązanie ułatwiające życie. Aplikacja pod ręką, wchodzisz, sprawdzasz kiedy chcesz. Wcześniej dzwoniłem do sąsiadów żeby sprawdzali co jakiś czas czy wszystko wokół domu wygląda okej, teraz jest dużo łatwiej. Ja jestem niezależny, mam wszystko pod kontrolą, a oni mają święty spokój 🙂 Mam zainstalowane kamery z zerkam.pl, wszystko działa jak trzeba.

  2. Dariuszee napisał(a):

   System IP to dobre rozwiązanie, ale znalezienie odpowiednich kamerek to juz trudniejsza sprawa. ja np. mam w swoim sklepie i w domu zreszta też kamerkę od zerkam.pl i przyznam, że byłem na początku scpetyczny do tych wszystkich aplikacji, clouda i ogólnie, ale jednak jest to rozwiązanie na miarę złota i nie raz się przydało 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *