Menu
 • Menu

  Dobre wyniki finansowe LOT za 2016 rok

  wyniki finansowe LOT

  Mat. pras. PLL LOT

  Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Polskie Linie Lotnicze osiągnęły prawdopodobnie zysk netto za 2016 rok powyżej 300 mln zł. To na razie wstępne szacunki, ale wyniki finansowe LOT wyglądają optymistycznie. Z podstawowej działalności, jaką jest przewóz pasażerów firma mogła osiągnąć zysk w granicach 180 – 200 mln zł.

  Jak podaje PAP, w zeszłym roku LOT przewiózł 5,5 mln pasażerów. Na początku 2016 roku zakładano, że zysk spółki z podstawowej działalności wyniesie 125 mln zł, jednak okazał się wyższy. To bardzo dobre wyniki finansowe LOT, jeśli weźmie się pod uwagę, że w poprzednim roku spółka zanotowała straty wysokości 327 mln zł.

  Plany rozwoju firmy są bardzo ambitne. Udało się sfinalizować zakup 49% udziałów w spółce Regional Jet, stworzonej przez narodowego przewoźnika z Estonii – Nordica. Oznacza to dodatkowe samoloty i połączenia, głównie z Tallina.

  W lutym 2017 LOT poinformował o planach uruchomienia pięciu nowych połączeń do Tel Awiwu. Już w czerwcu samoloty polecą tam z Lublina, Gdańska, Poznania i Wrocławia i dodatkowe z Warszawy. Liczba połączeń Warszawa – Tel Awiw podwoi się. Dwa razy w tygodniu będą latać samoloty z Lublina, i Wrocławia, a raz w tygodniu z Poznania i Gdańska. Jest to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pielgrzymek i wyjazdów turystycznych do Izraela.

  Od lipca ma zostać przywrócone bezpośrednie połączenie lotnicze z Krakowa do Chicago. Od lipca również zwiększy się liczba lotów do Seulu. Dodatkowe połączenia z Koreą są odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie podróżnych Azją Wschodnią i wzrost zainteresowania tą linią klientów z Europy Zachodniej. W maju natomiast ruszy bezpośrednie połączenie ze stolicą Kazachstanu Astaną.

  Firma zainwestowała także we flotę. W marcu przyszłego roku mają wejść do służby 3 samoloty Boeing 787-9. To największe odrzutowce pasażerskie, jakie kiedykolwiek latały w barwach LOT-u. Będą one obsługiwać trasy z Warszawy do Nowego Jorku i Chicago. LOT jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która wszystkie loty dalekobieżne obsługuje samolotami Dreamliner.

  Boeing 787-9 jest większą wersją Dreamlinera. Może on zabrać więcej pasażerów i cargo niż wersje używane dotychczas przez LOT, ma też większy zasięg. W konfiguracji, jaką wybrał polski przewoźnik, samolot będzie zabierał 294 pasażerów, 24 w klasie biznes, 21 w klasie premium i 249 w klasie ekonomicznej.

  Nowy Dreamliner oferuje większy komfort dla pasażerów, oraz mniejsze zużycie paliwa. Przewoźnik zapewnia, że dodatkowa liczba miejsc i niższe zużycie paliwa będą miały pozytywny wpływ na ceny biletów. Zakup nowych maszyn pozwoli też utrzymać firmie pozycję przewoźnika dysponującego jedną z najmłodszych flot.

  W tej chwili LOT posiada 6 mniejszych samolotów – Dreamliner 787-8, a w sierpniu dostarczone zostaną kolejne 2. Latają one na wszystkich trasach dalekiego zasięgu, a więc do Nowego Jorku, Chicago, Toronto, Pekinu, Seulu i Tokio.

  Ponadto w tym roku dostarczone zostaną 4 Boeingi 737-800 NG i 2 Boeingi 737 MAX 8. Dzięki temu flota polskiego przewoźnika wzrośnie do 51 maszyn. Dalszemu rozwojowi sprzyjają dobre wyniki finansowe LOT.

  Jedna odpowiedź do “Dobre wyniki finansowe LOT za 2016 rok”

  1. Pajak napisał(a):

   Czyżby Lot otrzeźwiał . Pamietam pierwszy mój lot z Lotem dawno temu Papieroch w gębie pyszne żarcie alkoholu do oporu .. To były czasy. No i ta obsługa hmm . Teraz inne realia . Wszyscy mogą latać. Nareszcie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *