Menu
 • Menu

  Długi seniorów wzrosły w ciągu roku o 40%

  Długi seniorówJak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, długi seniorów w Polsce wynoszą łącznie prawie 3 miliardy złotych. Średnie zadłużenie seniora to 12,3 tysiące zł. Przyczyną są jedne z najniższych emerytur w Europie. Kolejnym powodem jest również brak innych wpływów niż emerytura, na przykład niemożność dorabiania. Niskie dochody są szczególnym problemem dla osób żyjących samotnie. Stanowią oni aż 73% emerytów. Do tego 36% nie może liczyć na pomoc osób bliskich.

  Z danych KRS wynika, że wśród seniorów najbardziej zadłużone są kobiety. Aż 62% seniorek ma problemy finansowe. Wiele z nich stanowią wdowy, które musiały przejąć długi współmałżonków. Wynika to z różnicy w średniej długości życia między mężczyznami a kobietami. Przejęte długi stanowią jednak mniejszy problem, niż bieżące pożyczki.

  Najczęściej brane są one na pokrycie bieżących rachunków oraz pomoc dzieciom i wnukom. Co ciekawe średnie długi seniorów wynoszą w Polsce 12,3 tysiąca zł na osobę, a średnia emerytura to 1727 zł netto miesięcznie. Dodatkowym problemem jest brak możliwości uzyskania pomocy od innych. Wielu seniorów dotyka problem samotności i wykluczenia społecznego.

  Aż 21% zobowiązań seniorów stanowią pożyczki z banków i innych instytucji udzielających kredytów. Prawie 20% stanowią natomiast zaległe rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz. Kolejne 13% zadłużenia dotyczy niezapłaconych rachunków za abonament telewizyjny, Internet oraz telefon, a 5% to zadłużenie alimentacyjne.

  Długi seniorów zmuszają do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodów

  Świadczenia emerytalne są niekiedy tak niskie, że seniorom brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby i leki. Część z nich decyduje się na rentę dożywotnią. Dotyczy to przede wszystkim osób, które nie mają spadkobierców, lub pozostają w konflikcie z nimi.

  Warunkiem otrzymania renty jest posiadanie nieruchomości. W zamian za przekazanie jej do instytucji finansowej, można otrzymać dodatkowe dożywotnie świadczenie. Oczywiście świadczeniodawca gwarantuje dożywotnie korzystanie z nieruchomości, co jest gwarantowane wpisem do księgi wieczystej.

  Jak mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM: Z najnowszego badania opinii, które zrealizowaliśmy na początku 2017 roku wynika, że ponad 60 proc. emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu złej sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52 proc.) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność. Ponad 73 proc. osób starszych przyznało, że czuje się samotna, a 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc.

  Jednym z elementów poprawy sytuacji życiowej emerytów może być doradztwo ze strony państwa. Podobne rozwiązania działają w wielu krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii rząd prowadzi usługę Pension Wise. Dzięki niej emeryci mogą korzystać z bezpłatnych porad dotyczących możliwości finansowych dla seniorów.

  Źródło – BRM Group Warsaw

  Jedna odpowiedź do “Długi seniorów wzrosły w ciągu roku o 40%”

  1. Mirela napisał(a):

   Seniorzy zadłużeni? To skąd biorą pieniądze,dla dzwoniących do nich wnuczków?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *