Menu
 • Menu

  Dlaczego transport wodny jest tańszy od lądowego?

  Transport jest bardzo ważnym ogniwem w sprawnym funkcjonowaniu wielu sektorów działalności ludzkiej, w tym praktycznie każdej gałęzi przemysłu.

  transport wodny

  Spedycja i logistyka w dużej mierze warunkują rozwój, a przemysł nie może dziś sprawnie funkcjonować bez przesyłu różnego rodzaju ładunków. Transport wykorzystywany jest również przez usługi kurierskie oraz pocztowe. Współcześnie człowiek korzysta głównie z jego kilku gałęzi, takich jak: transport lądowy, transport morski oraz transport lotniczy.

  Transport wodny i lądowy – charakterystyka

  Transport drogowy to forma, która wykorzystywana jest najczęściej. Możemy wyróżnić następujące jego warianty: transport samochodowy oraz transport kolejowy, a także każda inna forma przewożenia towaru, która odbywa się na lądzie. Najszerzej wykorzystywana jest opcja samochodowa, w której narzędziami są pojazdy ciężarowe dostosowane do przewozu różnego rodzaju ładunków. Możliwości przesyłu samochodowego są bardzo szerokie, dzięki czemu z tego wariantu aktywnie korzysta każdy rodzaj biznesu, usługi pocztowe i kurierskie.

  transport wodny

  Użycie pojazdów samochodowych pozwala na dotarcie w niemal każde miejsce oraz pod każdy adres. Ważną cechą transportu samochodowego jest fakt, że może on wykorzystać on także fracht lotniczy czy fracht morski (załadunek naczep, kontenerów lub całego pojazdu na inne środki przewozu dóbr).

  Transport lądowy generuje jednak spore koszty związane ze zużyciem paliwa oraz taboru. Koszt ten jest naturalnie w dużym stopniu uzależniony od warunków panujących na drogach, stanu dróg oraz warunków atmosferycznych. W spedycji lądowej występuje także duże niebezpieczeństwo wypadku. Pomimo to przewożenie ładunków drogą lądową stanowi najwyższy procent w procesach logistycznych.

  Fracht morski oraz żegluga śródlądowa wykorzystują szlaki wodne. Przewóz ładunków drogą wodną jest wykorzystywany przez wiele branż. Transport wodny umożliwia realizację zleceń międzykontynentalnych oraz wewnątrzkontynentalnych. Bardzo duży procent klientów wybiera ten wariant ze względu na ogromne zalety przewozu ładunków drogą wodną. Przede wszystkim transport morski to zdecydowanie najbardziej ekonomiczny wybór. Podobnie, jak w przypadku spedycji lądowej, fracht morski może być kombinowany z innymi gałęziami transportowymi w celu uzyskania najbardziej wydajnej czasowo i ekonomicznie oferty przesyłu ładunków.

  Transport drogą wodną – ekonomicznie i bezpiecznie

  transport wodny

  Transport drogą morską oraz śródlądowy przesył ładunków wykorzystywany jest od wieków. We frachcie wodnym udział biorą takie jednostki pływające jak: kontenerowce, barki, tankowce oraz inne statki, które zostały specjalnie przystosowane do przewożenia danego typu towarów. Wybór statków jako środka transportu dla wielu ładunków podyktowany jest przede wszystkim bardzo dużym zasięgiem oraz niskimi kosztami operacyjnymi. Rozróżnia się cztery rodzaje transportu morskiego (ze względu na transportowane ładunki):

  • transport kontenerowy (FCL) – przewóz towarów w zapieczętowanych kontenerach,
  • transport drobnicowy (LCL) –  przewóz towarów zapakowanych w mniejsze jednostki (pudła, worki, palety),
  • transport konwencjonalny – przewóz dużych ilości towarów lub wielkich maszyn,
  • transport RO-RO –  przewóz pojazdów i maszyn poruszających się na własnych kołach.

  Wybierając fracht morski, klient musi zaakceptować długi czas realizacji zamówienia. Transport drogą morską zajmować może, w zależności od destynacji, nawet kilka tygodni. Na niskie koszty przesyłu dóbr drogą morską wpływają ogromne możliwości załadunkowe statków. Kolejnym czynnikiem, jaki decyduje o ekonomiczności frachtu morskiego, jest wykorzystanie prądów wodnych w procesie transportu, co pozwala na obniżenie zużycia paliwa przy optymalnym zachowaniu czasu realizacji przewozów. Ostateczny wybór opcji transportu należy dopasowywać do rodzaju ładunku oraz konkretnych i szczegółowych wymagań danego klienta, co będzie związane z kosztem oraz czasem realizacji.

  Spedycja na najwyższym poziomie

  Uzyskanie najlepszych wskaźników przesyłu towarów możliwe jest poprzez korzystanie z oferty doświadczonych firm spedycyjnych. Przedsiębiorstwo, które oferuje kompleksowe rozwiązania logistyczne, dostosowane do potrzeb każdego klienta, to RGW Express. Firma świadczy usługi w zakresie transportu ładunków drogą lądową, morską oraz lotniczą i specjalizuje się we wszystkich rodzajach przesyłek i ładunków. RGW Express to jednocześnie agent IATA oraz licencjonowana agencja celna. Firma zapewnia profesjonalną obsługę transportu przesyłek z wykorzystaniem każdej gałęzi transportu, w tym drogą morską z możliwością kombinacji z innymi formami transportu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *