Menu
 • Menu

  Dlaczego pożyczki od rodziny czy znajomych mogą być dużo tańsze od kredytów bankowych?

  pożyczka prywatna Czy zastanawialiście się ile tak naprawdę kosztuje Was kredyt bankowy? Często banki wskazują nam oprocentowanie wysokości WIBOR, marża, stałe oprocentowanie itp. A jaki jest tak naprawdę koszt kredytu, czy też pożyczki?

  W każdej reklamie produktów kredytowych słyszymy tajemniczo brzmiący skrót RRSO, który jest naprawdę bardzo cennym wskaźnikiem, ale co on właściwie oznacza?

  Ile właściwie kosztuje kredyt bankowy? Czym jest tajemnicze RRSO?

  RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest najważniejszym wskaźnikiem określającym koszt kredytu lub pożyczki. Trzeba zdać sobie sprawę, z tego, że nie tylko oprocentowanie określa jak dużo będzie Cię kosztował kredyt. Bardzo często w umowach pojawiają się różnego rodzaju dodatkowe opłaty np. prowizja za udzielenie kredytu, opłaty za weryfikację zdolności kredytowej, rożnego rodzaju ubezpieczenia. Funkcją RRSO jest właśnie porównanie całkowitych kosztów kredytu lub pożyczki. Dla przykładu, jeśli RRSO wynosi 20%, to pożyczając 10 000 zł na okres 12 miesięcy Twój realny koszt kredytu to 2 000 zł (zakładając, że spłacasz całość należności na koniec okresu kredytowania).

  Jak drogie są obecnie kredyty bankowe?

  Decydując się na kredyty bankowy trzeba liczyć się ze sporymi kosztami np. zgodnie z danymi przedstawionymi w serwisie Bankier.pl średnie RRSO wynosi ponad 20%. Przy założeniu, że nie ma żadnych opłat i prowizji to tak jakby same odsetki wynosiły 20%. Warto zwrócić uwagę, że bardzo często spotykamy się z kosztami wynoszącymi nawet blisko 40%. Czyli jeśli pożyczasz np. 20 000 na 2 lata i zakładając, że twoje spłaty są równo rozłożone w czasie to tak jakbyś oddał bankowi nawet 4 000 zł. Innymi słowami oddajesz do banku środki, za które mógłbyś kupić np. telewizor, pralkę i lodówkę!

  Dlaczego warto pożyczać od rodziny?

  Warto się zastanowić, czy nie ma innej możliwości. Co jakbyśmy porozumieli się ze znajomym lub członkiem naszej rodziny, który dysponuje wolnymi środkami pieniężnymi? Jak można zauważyć na poniższym wykresie, jeśli Twój brat, siostra, czy przyjaciel trzyma zgromadzanie pieniądze na lokacie to może on/ona liczyć zaledwie odsetki na poziomie około 2%. Czy nie lepiej porozmawiać i podzielić się korzyściami? Odpowiedz powinna być oczywista 🙂 Zatem jak możemy to zrobić?

  Wilk syty i owca cała…

  Znajomy mógłby nam udzielić pożyczki i otrzymać 10% oprocentowania. Dla nas byłoby to dużo tańsze rozwiązanie z kolej nasz pożyczkodawca mógłby zarobić sporo więcej w porównaniu do lokaty bankowej. Przykładowo, jeżeli znajomy pożyczyłby nam 10 000 zł z oprocentowanie 10% to jest „zysk” w ciągu rok wyniósł by 1 000 zł (czyli o 800 zł więcej niż na lokacie w banku). Z drugiej strony my pożyczając taką kwotę od znajomego zapłacilibyśmy 1 000 zł odsetek zamiast 2 000 zł.

  Oczywiście, środki na lokacie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego prosząc o pożyczkę warto zaproponować znajomemu zwiększenie bezpieczeństwa jego pieniędzy. Można to zrobić np. po przez podpisanie umowy pożyczki i/lub umów zabezpieczenia pożyczki. Twój pożyczkodawca dostanie jasny harmonogram spłat i poczuje, że podchodzimy do sprawy poważenie.

  Jak to łatwo zrobić? Wystarczy tylko, że wyjedziesz na stronę serwisu Pożyczka dla Przyjaciela i będziesz mógł skorzystać z profesjonalnych umów pożyczek dostosowanych do Twoich potrzeb. Dodatkowo, możesz sobie nawet ustawić przypomnienie o spłacie pożyczki w formie SMS-a. Poza tym, masz stały dostęp do swoich umów i narzędzi to monitorowania Twoich pożyczek i spłat.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *