Menu
 • Menu

  Dlaczego czujniki indukcyjne są tak ważne w przemyśle?

  czujnik indukcyjny

  Ilość czujników używanych we współczesnym świecie jest olbrzymia. O ile jednak część z nich wykorzystywana jest w życiu codziennym człowieka (np. czujniki ruchu), to inne znajdują zastosowanie głównie w automatyce i maszynach przemysłowych.

  Czujniki indukcyjne należą właśnie do tej drugiej grupy ‒ dlaczego są takie ważne? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Co to jest czujnik indukcyjny?

  Nowoczesny przemysł powszechnie korzysta z różnego typu urządzeń pomiarowych i detekcyjnych. Wśród nich bardzo dużą rolę odgrywają czujniki indukcyjne, które pozwalają na dokładne wykrycie ruchu i położenia maszyn czy urządzeń. Umożliwiają one zbliżeniową detekcję obecności elementów wykonanych z metalu. Następuje ona po zbliżeniu badanego elementu na odpowiednią odległość od czoła czujnika – w zależności od typu urządzenia wynosić ona może od kilku do kilkunastu milimetrów.

  Warto w tym miejscu dodać, że istnieją różne rodzaje czujników indukcyjnych. Różnią się one rodzajami obudowy (owalne gwintowane, prostopadłościenne), czy też typem czoła (wysunięte i zabudowane). Ta druga cecha ma zresztą bardzo duże znaczenie, gdyż czujniki z wysuniętym czołem mają dużo większą strefę działania, choć też są one podatniejsze na uszkodzenia i zakłócenia. Mnogość dostępnych czujników w praktyce oznacza jednak jedno – zawsze należy dobrze dobrać dany detektor do własnych potrzeb.

  Jak działa czujnik indukcyjny?

  Skoro już wiemy czym jest czujnik indukcyjny to warto dowiedzieć się, jaka jest jego ogólna zasada działania. O jej przedstawienie poprosiliśmy specjalistę z firmy Newtech:

  Budowa czujnika indukcyjnego zasadniczo opiera się na czterech elementach – na ogół zamkniętych w metalowej tubie. Od czoła jest to oscylator, którego rdzeń cewki otwarty jest od strony czoła. Zbliżenie do niego metalowego elementu zmienia amplitudę drgań oscylatora, które rozpoznawane i przetwarzane są przez demodulator. Wytworzony przez ten element sygnał jest następnie przetwarzany przez przerzutnik Schmitta, a następnie wzmacniany i przekazywany do elementu sterującego. Podsumowując – czujnik indukcyjny działa dzięki zmianom wytworzonego przez oscylator pola elektromagnetycznego, które wywołane są przez zbliżający się element metalowy.

  Czujniki indukcyjne w przemyśle

  Możliwości zastosowania czujników indukcyjnych w przemyśle są bardzo duże, choć ograniczone przez zasadę działania tych urządzeń.

  Czujniki indukcyjne mają szereg niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim detektory tego typu działają bezdotykowo, co bezpośrednio przekłada się na ich trwałość i niezawodność. Dużą zaletą czujników indukcyjnych jest też ich zamknięta konstrukcja, która sprawia, że są one mało wrażliwe na zapylenie czy wilgoć. Wszystko to sprawia, że urządzenia te sprawdzają się w różnych sytuacjach oraz nawet bardzo trudnych warunkach pracy. Używa się ich głównie do kontroli położenia stalowych części informując jednocześnie, czy np. odpowiednia dźwignia, zawór czy zasuwa nie została przesunięta. Omawiane detektory znajdują też zastosowanie w wyłącznikach krańcowych czy też jako element kontrolujący pracę wału w prasach hydraulicznych. Mówiąc o użyteczności czujników indukcyjnych w automatyce przemysłowej warto też na koniec stwierdzić, że wykrywają one tylko metale – nie sprawdzą się więc w przypadku innych materiałów. ‒ dodaje specjalista z firmy Newtech.

  Czujniki indukcyjne odgrywają więc wielką rolę we współczesnej automatyce. Dzięki swej dokładności oraz niezawodności wykorzystywane są one bardzo powszechnie jako element kontrolujący i zabezpieczający, co pozwala na szybszą i dokładniejszą pracę.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *