Menu
 • Menu

  Dietetyczne porady online

  Centrum Dietetyczne Online20 mln Polaków wymaga profesjonalnej porady dietetycznej, ponieważ cierpi na choroby przewlekłe związane ze złym odżywianiem. Jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomione Centrum Dietetyczne Online. To inicjatywa Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.   

  W internecie nie brakuje porad dietetycznych, diet-cud, a nawet specyfików pozwalających zgubić zbędne kilogramy. Problem w tym, że kilogramy wracają po zakończeniu diety, a osoby cierpiące na choroby przewlekłe, mogą sobie tylko zaszkodzić, jeśli do odchudzania zabiorą się bez porady wykwalifikowanego dietetyka.

  Tymczasem tych ostatnich jest w Polsce zaledwie garstka. Według danych Centrum Informacyjnego Ochrony Zdrowia w 2013 roku dietetyków z wyższym wykształceniem było – 849. Z Biuletynu Statystycznego Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2012 roku na jednego dietetyka w placówkach służby zdrowia przypadało 6,6 tys. pacjentów!

  W Polsce poradnię dietetyczną może otworzyć każdy, w Stanach Zjednoczonych trzeba zdać egzamin państwowy.

  W Centrum Dietetycznym Online porad będą udzielać wykształceni dietetycy – zapowiedział

  prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

  Nowoczesne poradnictwo 

  Tygodniowo udzielanych będzie kilkaset porad. Przez 6 dni w tygodniu, po 12 godzin dyżurować ma sześciu dietetyków. Wystarczy zgłosić chęć uzyskania porady, a  Centrum Dietetyczne Online zaproponuje do wyboru kilka dogodnych terminów. W wybranym, dietetyk skontaktuje się z zainteresowaną osobą. Rozmowa może przebiegać podobnie, jak za pośrednictwem Skype’a lub jedynie głosowo – jak telefoniczna.

  Dyrektor IŻŻ uważa, że dieta powinna być stałym elementem skoordynowanej opieki zdrowotnej, szczególnie przy chorobach przewlekłych, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podwyższony poziom lipidów.

  Eksperci z IŻŻ podkreślają, że lekarze nie mają czasu ani odpowiednich kompetencji, żeby udzielać pacjentom porad dietetycznych, stąd ta inicjatywa.

   

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *