Menu
 • Menu

  Dietetyczne porady online

  Centrum Dietetyczne Online20 mln Polaków wymaga profesjonalnej porady dietetycznej, ponieważ cierpi na choroby przewlekłe związane ze złym odżywianiem. Jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomione Centrum Dietetyczne Online. To inicjatywa Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.   

  W internecie nie brakuje porad dietetycznych, diet-cud, a nawet specyfików pozwalających zgubić zbędne kilogramy. Problem w tym, że kilogramy wracają po zakończeniu diety, a osoby cierpiące na choroby przewlekłe, mogą sobie tylko zaszkodzić, jeśli do odchudzania zabiorą się bez porady wykwalifikowanego dietetyka.

  Tymczasem tych ostatnich jest w Polsce zaledwie garstka. Według danych Centrum Informacyjnego Ochrony Zdrowia w 2013 roku dietetyków z wyższym wykształceniem było – 849. Z Biuletynu Statystycznego Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2012 roku na jednego dietetyka w placówkach służby zdrowia przypadało 6,6 tys. pacjentów!

  W Polsce poradnię dietetyczną może otworzyć każdy, w Stanach Zjednoczonych trzeba zdać egzamin państwowy.

  W Centrum Dietetycznym Online porad będą udzielać wykształceni dietetycy – zapowiedział

  prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

  Nowoczesne poradnictwo 

  Tygodniowo udzielanych będzie kilkaset porad. Przez 6 dni w tygodniu, po 12 godzin dyżurować ma sześciu dietetyków. Wystarczy zgłosić chęć uzyskania porady, a  Centrum Dietetyczne Online zaproponuje do wyboru kilka dogodnych terminów. W wybranym, dietetyk skontaktuje się z zainteresowaną osobą. Rozmowa może przebiegać podobnie, jak za pośrednictwem Skype’a lub jedynie głosowo – jak telefoniczna.

  Dyrektor IŻŻ uważa, że dieta powinna być stałym elementem skoordynowanej opieki zdrowotnej, szczególnie przy chorobach przewlekłych, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podwyższony poziom lipidów.

  Eksperci z IŻŻ podkreślają, że lekarze nie mają czasu ani odpowiednich kompetencji, żeby udzielać pacjentom porad dietetycznych, stąd ta inicjatywa.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *