Menu
 • Menu

  Deutsche Bank w USA – kolejne kłopoty niemieckiej instytucji

  Deutsche Bank w USANajwiększy niemiecki bank od miesięcy przeżywa spore problemy. Tym razem chodzi o stres testy przeprowadzane każdego roku w Stanach Zjednoczonych – pisze Business Insider. Celem stres testów jest sprawdzenie systemów kontroli wewnętrznej w bankach i ich gotowości do reakcji na sytuacje kryzysowe. Deutsche Bank w USA – podobnie jak inne banki – kontrolowany był przez Rezerwę Federalną.

  Spośród 18 banków poddanych corocznej kontroli tylko jeden nie został oceniony pozytywnie. Dla Deutsche Banku oznacza to spore problemy. Nie będzie on bowiem mógł przesyłać kapitału ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec.

  Jak podaje Business Insider, Fed stwierdził, że Deutsche Bank w USA słabo zarządza ryzykiem, do tego występują w nim inne poważne niedociągnięcia. Według kontrolerów w banku założenia wykorzystywane do przewidzenia tego, jak poradziłby sobie w warunkach kryzysowych, są niewłaściwe. (cytat za Business Insider)

  Niemcy w swoim oświadczeniu zapewniają, że w celu polepszenia jakości planowania kapitałowego Deutsche Bank w USA dokonał znaczących inwestycji. Zapowiedzieli również współpracę z organami kontrolnymi w celu usunięcia wszelkich nieprawidłowości, jakie stwierdzono podczas kontroli.

  Seria problemów jakie spadły na Deutsche Bank w USA

  Brak pozytywnej oceny Fed nie jest pierwszą wpadką niemieckiego giganta – pisze Business Insider. W ostatnich latach musiał on płacić miliardowe grzywny oraz odszkodowania. Oskarżenia padły między innymi ze strony rządu federalnego oraz władz stanu Nowy Jork. Chodziło na przykład o oszustwa przy udzielaniu pożyczek hipotecznych. Bank zawarł pozasądowe ugody i zobowiązał się zapłacić kary.

  W 2016 roku w wyniku ugody Deutsche Bank w USA zgodził się zapłacić 14 mld USD za stosowanie nielegalnych praktyk przy udzielaniu pożyczek hipotecznych.

  Jak pisze Business Insider, problemy niemieckiego banku nie ograniczają się tylko do Stanów Zjednoczonych. W Polsce część jego aktywów ma przejąć BZ WBK. Przejęcie dotyczy również części detalicznej MŚP Deutsche Bank Polska. Z transakcji wyłączone zostały jednak między innymi: obsługa kredytów walutowych, obsługa pożyczek hipotecznych a także segment bankowości korporacyjnej. Sprzedany natomiast zostanie dom maklerski DB Securities.

  Deutsche Bank jest już kolejną firmą z Niemiec przeżywającą starcie z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Wcześniej narazili się niemieccy producenci samochodów.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło – Business Insider

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *