Menu
 • Menu

  Darmowe bilety międzynarodowe – Unia Europejska zapłaci za podróż zagraniczną

  Darmowe bilety międzynarodoweOd jutra – 19 czerwca 2018 roku młodzi ludzie z całej Unii Europejskiej będą mogli składać wnioski o darmowe bilety międzynarodowe na różne środki transportu, finansowane przez UE. Jak pisze “Rzeczpospolita”, bilety umożliwią odbycie darmowej podróży po krajach Wspólnoty w ramach nowego programu DiscoverEU. Zapisy kończą się 26 czerwca, a wyjazd będzie można zrealizować od lipca do października.

  W czerwcu zostanie rozdanych 15 tysięcy biletów. Cel i trasę wycieczki wybierze sam zainteresowany. Jak pisze “Rzeczpospolita”, program nastawiony jest głównie na odbycie podróży koleją. Jednak – w przypadku braku takiej możliwości – przewidziano również zakup biletów autobusowych, promowych lub lotniczych. Skorzystają z nich głównie mieszkańcy wysp.

  Okazyjny wyjazd odbędzie jednak tylko bardzo wąska grupa wiekowa. Do programu włączono bowiem uczestników, którzy w dniu 1 lipca będą mieli dokładnie 18 lat. Oznacza to, że – by otrzymać darmowe bilety międzynarodowe – trzeba było urodzić się między 2 lipca 1999 roku a 1 lipca 2000 roku. Kolejnym wymogiem jest posiadanie obywatelstwa jednego z krajów UE.

  Jak pisze “Rzeczpospolita”, ograniczenie wiekowe nie zostało wprowadzone przypadkiem. Chodzi o zapewnienie możliwości poznania Europy osobom, które wkraczają w dorosłość i stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej.

  Darmowe bilety międzynarodowe pomogą im poznać bogactwo kultury europejskiej, zawrzeć nowe przyjaźnie i zrozumieć swą europejską tożsamość. Ponieważ rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, młodzież korzystająca z unijnego programu DiscoverEU będzie mogła uczestniczyć w wielu wydarzeniach artystycznych na terenie różnych krajów.

  Co należy zrobić, by otrzymać darmowe bilety międzynarodowe z programu DiscoverEU?

  Oprócz spełnienia kryteriów formalnych beneficjenci programu będą musieli wykazać się wiedzą i inicjatywą. Aplikować można indywidualnie, lub w grupach liczących do 5 osób. Chętni muszą opracować samodzielnie plan wyjazdu trwającego maksymalnie 30 dni. Podczas takiej podróży można odwiedzić nie więcej niż 4 kraje.

  Po złożeniu wniosku uczestnicy wezmą udział w konkursie dotyczącym wiedzy o Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, wyborach do parlamentu UE oraz inicjatywach Unii Europejskiej kierowanych do ludzi młodych. Zwycięzców konkursu wyłoni Komisja Europejska.

  Po powrocie uczestnicy będą musieli opisać swoje wrażenia w Internecie lub podczas prelekcji szkolnych.

  Jesienią planowana jest druga tura zgłoszeń. Ponieważ na darmowe bilety międzynarodowe UE przeznaczyła 12 mln euro, ostateczna liczna uczestników programu powinna w obu turach wynieść w sumie 20 tysięcy osób.
  Każde państwo członkowskie otrzyma bilety proporcjonalnie do liczby ludności.

  Możliwość wyjazdu zagranicznego dla młodych ludzi planowana jest również w kolejnych latach. Tym razem w ramach programu Erasmus, z którego finansowanych jest już wiele inicjatyw kierowanych do ludzi młodych. Przeznacza on między innymi środki na praktyki zawodowe dla uczniów szkół średnich.

  Jak powiedział komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Unii Europejskiej Tibor Navracsics: DiscoverEU to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby poznawać Europę bezpośrednio, podczas podróży, której nie zastąpi żadna książka ani żaden film dokumentalny. Jestem pewien, że doświadczenie to nie tylko wzbogaci życie młodych ludzi, ale i społeczności, które odwiedzą. (cytat za „Rzeczpospolitą”)

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – Rzeczpospolita

  Jedna odpowiedź do “Darmowe bilety międzynarodowe – Unia Europejska zapłaci za podróż zagraniczną”

  1. Pajak napisał(a):

   Kretynizm biurokratów przeraża.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *