Menu
 • Menu

  Dane o budżecie państwa za kwiecień – odwrócenie trendu

  Po słabych wynikach za pierwszy kwartał dane o budżecie za kwiecień 2019 roku okazały się zaskakująco dobre. Jak pisze portal “Money.pl” w ubiegłym miesiącu dochody przekroczyły wydatki aż o 4,4 mld zł. Ten wynik znacznie zredukował deficyt powstały w marcu a przyczyniły się do tego większe wpływy podatkowe od firm.

  W pierwszych miesiącach 2019 roku – podaje “Money.pl” – wpływy do budżetu wyniosły 130 mld zł. Rok do roku zwiększyły się one o 4,8 mld zł. W kwietniu udało się zmniejszyć prawie do zera deficyt, który pojawił się w marcu. Dane o budżecie po 4 miesiącach roku pokazują, że wydatki przewyższyły dochody zaledwie o 75,1 mln zł.

  Jak pisze “Money.pl”: To olbrzymia poprawa w porównaniu do danych po marcu. Wtedy deficyt zszedł do 4,5 mld zł, a w ciągu samego marca wpłynęło do budżetu mniej o 4 mld zł niż z niego wypłynęło. To wyglądało groźnie w kontekście prezentowanych wtedy przez prezesa Kaczyńskiego planów socjalnych państwa, czyli tzw. „piątki Kaczyńskiego”.

  Całą marcową stratę udało się jednak nadrobić w kwietniu, kiedy nadwyżka w budżecie osiągnęła 4,4 mld zł. O tak wysokich wpływach zadecydowały głównie dochody z CIT. W ujęciu rocznym były one wyższe o 19 proc. Oznacza to, że znacząco wzrosły zyski przedsiębiorstw – pisze “Money.pl”. Dane pochodzące z giełdy papierów wartościowych pokazują, że najbardziej poprawiły się rok do roku wyniki Grupy Azoty (wzrost o 123 mln zł), grupy PZU (wzrost o 120 mln zł) oraz KGHM (wzrost o 113 mln zł).

  Dane o budżecie państwa wskazują na rosnące dochody osób zatrudnionych

  W kwietniu wpływy z podatku PIT zwiększyły się o 0,2 mld zł rok do roku. W miesiącach styczeń – kwiecień 2019 były one o 5,5 procenta wyższe niż rok wcześniej.

  Wraz ze wzrostem dochodów w kwietniu rosły również wydatki. W ujęciu rocznym zwiększyły się one o 4,8 mld zł. Głównym powodem były rosnące dotacje na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Zwiększyły się one rok do roku o 1,9 mld zł. Przyczynę stanowi między innymi rozpoczęcie wypłat 13 emerytury.

  Na obsługę długu publicznego wydano w kwietniu 5 mld zł. Od początku roku przeznaczono na ten cel 11,3 mld zł. W roku 2018 obsługa długu pochłonęła w miesiącach styczeń kwiecień 8,5 mld zł.

  Jak podaje Ministerstwo Finansów: dochody z podatku VAT były niższe o 0,8 proc. rdr (tj. ok. 0,4 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 1,5 proc. rdr (tj. ok. 0,3 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 5,5 proc. rdr (tj. ok. 1,0 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 19,4 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł), dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,0 proc. rdr (cytat za “Money.pl”)

  Dane o budżecie pokazują, że po stronie wydatków zwiększyły się również koszty rozliczenia z budżetem Unii Europejskiej.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Money.pl”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *