Menu
 • Menu

  Dane na temat chińskiego eksportu zaskoczyły analityków

  Dane na temat chińskiego eksportuJeszcze na początku 2019 roku mówiło się o negatywnych skutkach amerykańskich ceł na wielkość sprzedaży za granicę firm z Państwa Środka. Jak jednak pisze na swoim portalu telewizja CNN, dane na temat chińskiego eksportu w styczniu 2019 roku mówią o gwałtownym wzroście.

  Wartość eksportu z Chin zwiększyła się w styczniu o 9 procent w porównaniu do stycznia 2018 roku. Taki wynik zaskoczył analityków – pisze CNN. Spadek tempa wzrostu w 2018 roku w Chinach budzi zaniepokojenie na całym świecie. Specjaliści obawiają się, że może on jeszcze się zwiększyć, jeśli nie dojdzie do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ceł.

  Dane na temat chińskiego eksportu za styczeń – zauważa CNN – zostały przedstawione w czasie trwania amerykańsko-chińskich rozmów handlowych. Negocjatorzy, którzy dyskutują w Pekinie, starają się osiągnąć kompromis do początku marca, kiedy zaczną obowiązywać zwiększone cła na import z Chin do USA towarów o wartości 200 miliardów USD.

  Obecnie obowiązujące zwiększone cła wprowadzone najpierw przez USA a w odpowiedzi również przez Chiny, już spowodowały spore zaburzenia na rynkach finansowych.

  Dane na temat chińskiego eksportu do USA

  Chociaż dane na temat chińskiego eksportu mówią o dużym wzroście, sprzedaż do Stanów Zjednoczonych spada już drugi miesiąc z rzędu. Przyczyną są zapewne zwiększone cła, które Waszyngton wprowadził we wrześniu 2018 roku. Natomiast w ostatnim miesiącu mocno zwiększyła się sprzedaż do Unii Europejskiej, Japonii oraz Azji Południowo-Wschodniej.

  Analitycy ciągle jednak nie wierzą w trwały trend wzrostowy. Spowolnienie gospodarcze na świecie może spowodować spadek zapotrzebowania na produkty z Chin. Zdaniem analityków stanie się tak bez względu na wynik rozmów amerykańsko-chińskich.

  Dane na temat chińskiego eksportu w styczniu mogą być również zawyżane w związku z chińskim Nowym Rokiem. Przypada on obecnie nieco wcześniej niż w 2018 roku, więc firmy mogły śpieszyć się z dostawami, zanim święto sparaliżuje kraj przynajmniej na tydzień.

  Na wartość eksportu wpłynęło też przenoszenie fabryk z Chin w związku z amerykańskimi cłami. Firmy wywoziły więc z kraju duże ilości sprzętu. Chociaż dane za styczeń są zaskakująco dobre, nie przekonały one analityków do podwyższenia prognoz dla chińskiej gospodarki na 2019 rok – pisze CNN.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: CNN

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *