Menu
 • Menu

  Czym się kierować przy kupnie spółki?

  Jak bezpiecznie kupić spółkęKupowanie i sprzedawanie spółek to częsta praktyka w świecie biznesu. W Polsce dotychczas transakcje takie były dość rzadkie, ale obecnie to się zmienia. Na rynku pojawia się coraz więcej firm pośredniczących w kupnie spółek. Dzięki ich działaniom można być pewnym, że zakup spółki będzie bezpieczny.

  Dlaczego sprzedawane są spółki?

  Właściciele sprzedają spółki lub udziały w nich z wielu różnych przyczyn. Najczęściej powodem sprzedaży jest przynoszenie przez firmę strat. Kiedy właściciele uważają, że dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa nie ma sensu, wówczas mogą zdecydować o jego likwidacji, sprzedaży całego przedsiębiorstwa lub dofinansowaniu firmy przez sprzedaż jej udziałów lub akcji. Innym powodem sprzedaży spółek jest wiek właściciela. Jeśli firma dobrze funkcjonuje, ale właściciel jest już zbyt wiekowy, aby ją prowadzić, a następców brakuje, wówczas sprzedaż jest znacznie lepszym rozwiązaniem aniżeli likwidacja spółki.

  Dlaczego warto kupować spółki?

  Budowa przedsiębiorstwa od zera to spore wyzwanie. Potrzebne są pieniądze na inwestycje np. w maszyny, zatrudnienie i wyszkolenie pracowników itd. Ponadto niezbędna jest też reklama, która sprawi, że świat dowie się o istnieniu nowego przedsiębiorstwa. Kupując spółkę można odliczyć sobie wiele z tych kosztów. Przedsiębiorstwo zazwyczaj posiada już park maszynowy gotowy do wykorzystania. Zatrudnieni w nim pracownicy mają odpowiednią wiedze i doświadczenie, a marka jest znana na rynku.

  Na co zwrócić uwagę kupując spółkę?

  Pierwszą rzeczą, która jest istotna przy zakupie spółki to jej kondycja finansowa. Należy bardzo dokładnie przyjrzeć się księgowości firmy oraz zawartym przez nią umowy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kupując spółkę stajemy się odpowiedzialni za nią. Wiąże się to nie tylko z możliwością uzyskiwania z niej dochodów ale również koniecznością ponoszenia kosztów na jej utrzymania i spłacenia ewentualnych długów, jeśli takowe posiada.

  Jak bezpiecznie kupić spółkę?

  Niestety nie każdy z nas jest prawnikiem i księgowym. To, co na nasze oko wygląda bardzo dobrze nie musi być takim w rzeczywistości. Dlatego zanim spiszemy umowę kupna-sprzedaży warto skorzystać z porady specjalizujących się w sprzedaży spółek firm. Zatrudnieni w nich prawnicy i księgowi sprawdzą kondycję spółki, a następnie sporządzą umowę, która zabezpieczy interesy klienta. Warto pamiętać, że prawidłowo spisana umowa zagwarantuje nowemu właścicielowi jasne warunki przejęcia firmy a w razie pozwu ułatwi rozwiązanie sprawy na jego korzyść.

  Artykuł opracowany przy pomocy www.spolki-excelio.pl/

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *