Menu
 • Menu

  Czym są pale CFA i jak się je wykonuje?

  Skrót pali CFA pochodzi z języka angielskiego. Continuous Flight Auger w języku polskim oznacza formowanie świdrem ciągłym. Pale FSC – z polskiego – lub CFA – z angielskiego – są stosowane w budownictwie, przy dużych konstrukcjach o silnym naprężeniu. W jaki sposób się je tworzy i do czego służą?

  pale CFA

  Czym są pale CFA?

  Generalna definicja mówi o tym, że pale CFA są palami wykonywanymi dla stworzenia specjalnych konstrukcji. Są to pale wykonywane prze świdry ciągłe, które w sposób dokładny i szybki formują ważne elementy konstrukcyjne mostów i wielu innych konstrukcji budowlanych. Wiercenie pali CFA przez świdry ciągłe to najpowszechniej stosowana metoda i uznawana za najbardziej efektywną.

  Jak tworzy się pale CFA?

  Istotą jest użycie wiertnicy pionowej oraz dobrej jakości świdrów. Ich zestaw zostaje pogrążony w ziemi na odpowiednią głębokość ruchem obrotowym. Przez przelotowy rdzeń świdrów wprowadza się w głębokość mieszankę betonową. Mieszanka ta, wprowadzana pod ciśnieniem, otwiera zawór wylotowy u dolnej części świdra.

  Wraz z podnoszeniem świdra, otwór wypełniany jest szczelnie betonem pod dużym ciśnieniem. To sprawia, że nie występuje zjawisko odprężenia gruntu. Zaraz po zalaniu całej wgłębiny betonem i wyciągnięciu świdrów, do mieszanki wprowadza się specjalną stal zbrojeniową, co wspólnie – po zastygnięciu tworzy pal CFA.

  Gdzie stosuje się pale CFA?

  Pale doskonale nadają się wszędzie tam, gdzie:

  • potrzeba solidnych konstrukcji mostów,
  • stawia się budynki, nie tylko o znacznej wysokości,
  • dominują grunty o niejednorodnej strukturze, np.: gliny plastyczne czy skały miękkie.

  Zalety pali CFA

  Pale zbrojone są wytrzymałe. Przede wszystkim jednak główną zaletą tego rodzaju technologii jest stosunkowo niewielki koszt jej wykonywania. Dodatkowo plusem jest także łatwość jej wykonywania oraz krótki czas realizacji. Co ważne, wykonywanie jest bezwibracyjne, a co za tym idzie nie ma przeciwwskazań, by wykonywać odwierty bezpośrednio przy istniejących budynkach.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *