Menu
 • Menu

  Czym jest zdolność kredytowa?

  zdolność kredytowaJeszcze do niedawna temat zdolności kredytowej właściwie nie istniał w branży pożyczkowej.

  Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi sektor pozabankowy. Obecnie działające w nim firmy swoim klientom coraz częściej wydają decyzję odmowną. Czemu tak się dzieje? Powód jest jeden: właśnie niska zdolność kredytowa. Pod tym pojęciem kryje się jednak wiele czynników, a ponadto przy ocenie zdolności każdy z pożyczkodawców kieruje się nieco innymi kryteriami.

  Z czego więc składa się zdolność kredytowa? Czym różni się jej ocena dokonywana przez banki od firm pożyczkowych? I, co być może najważniejsze, jak ją poprawić i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania na atrakcyjnych warunkach? Wspólnie z https://www.money24.pl/ stworzyliśmy poradnik, w którym odpowiadamy na te pytania.

  Czym jest zdolność kredytowa?

  Definicja zdolności kredytowej jest prosta. To zdolność kredytobiorcy do uregulowania zaciągnięte zobowiązania. Przy jej ocenie analitycy z banku lub firmy pożyczkowej biorą pod uwagę następujące czynniki:

  Ilościowe:

  • wysokość dochodów oraz ich źródło;
  • comiesięczne wydatki (czynsz, rachunki za media, abonamenty);
  • spłacane aktualnie zobowiązania (kredyty, pożyczki i zakupy ratalne)

  Jakościowe:

  • indywidualne cechy klienta (między innymi wiek oraz sytuacja rodzinna, finansowa i mieszkaniowa);
  • historia kredytowa (to, w jaki sposób klient radził sobie ze spłatą zobowiązań – kredytów, pożyczek, rat za zakupy czy abonamentów)

  Zdolność kredytowa a pożyczki

  Przy ocenie zdolności kredytowej banki są dość rygorystyczne. By otrzymać finansowanie, musimy pochwalić się umową podpisaną na odpowiednio długi okres (najlepiej na czas nieokreślony). Zwykle musi to być umowa o pracę, a osoby, które ze swoim pracodawcą związane są w inny sposób, muszą przygotować się na otrzymanie decyzji odmownej. To samo dotyczy klientów utrzymujących się z rent, emerytur czy zasiłków socjalnych.

  A jak sprawa wygląda w sektorze pozabankowym? Z punktu widzenia klientów – nieco lepiej. O ile do otrzymania pożyczki niezbędne będzie pewne zatrudnienie w okresie spłaty zobowiązania i dochody w wysokości wystarczającej do jego uregulowania, to analitycy prawdopodobnie pod uwagę nie wezmą takich czynników jak sytuacja rodzinna czy rodzaj umowy. Niezbędna będzie zaś dobra historia kredytowa, którą sprawdza dziś zdecydowana większość pożyczkodawców.

  Jak poprawić swoją zdolność?

  Dla osób z niezbyt wysoką zdolnością kredytową mamy jednak dobrą wiadomość – istnieją sposoby na to, by ją poprawić. W tym celu możemy między innymi:

  • zmienić pracę – przy poszukiwaniach zajęcia postarajmy się, by nowy pracodawca zaproponował nam umowę o pracę i wynagrodzenie wyższe od poprzedniego. Inny sposób to znalezienie dodatkowego źródła dochodów;
  • spłacić swoje zobowiązania – chodzi zarówno o te spłacane na bieżąco, jak i zaległe zadłużenie. W drugim przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, że informacje na ich temat pozostanie w bazie BIK-u – zniknie tylko z baz BIG-ów;
  • inaczej wypełnić wniosek – na otrzymanie decyzji odmownej mogą wpłynąć też błędy przy wypełnieniu wniosku. Mogą to być zarówno błędy formalne (na przykład literówki), jak i te dotyczące wnioskowanej kwoty, waluty i okresu kredytowania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *