Menu
 • Menu

  Czy Ukraińcy wyjadą z Polski? Możliwe problemy ze znalezieniem pracowników

  UkraińcyJak informuje portal Money.pl, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ukraińcy zaczną masowo opuszczać Polskę. Przyczyną są lepsze zarobki w innych krajach Unii Europejskiej. Chociaż możliwość wjazdu na teren Unii dotyczy wyłącznie podróży turystycznych i biznesowych do 90 dni w roku, to praktyka wskazuje, że możliwość taka wiąże się z ogromnymi szansami znalezienia pracy w szarej strefie. Tak zarabiali Polacy przed wejściem do UE. Podobnie robili Rumuni i Bułgarzy po zniesieniu dla nich wiz.

  Poziom bezrobocia w Polsce osiągnął najniższy wskaźnik od początku III RP. Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać problemy ze znalezieniem pracowników. Mówi się, że w tym roku na rynku zabraknie robotników sezonowych. Przez ostatnie lata lukę tę wypełniali pracownicy z Ukrainy. Co się jednak może stać, gdy otrzymali oni możliwość swobodnego poruszania się po całej Unii?

  Ukraińcy mają duże szanse na znalezienie pracy w Niemczech

  Jak powiedział portalowi Money.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: Niemcy nie będą się patyczkować. Nie będzie jakiś zapasów w kisielu i filozofowania jak u nas. Otworzą dla nich legalny rynek, jak tylko zorientują się, jakiej jakości są to pracownicy.

  Trudno powiedzieć, jak perspektywy nielegalnej za to znacznie lepiej płatnej pracy w Niemczech wpłyną na zainteresowanie propozycjami legalnej pracy w Polsce? Eksperci szacują, że Niemcom brakuje od 700 tys. do 1 miliona pracowników. Bezrobocie w tym kraju wynosi 3,9%. Ponadto problemy demograficzne dotykają Niemców o wiele bardziej niż Polaków.

  Dlatego właśnie Ukraińcy mają tam ogromne szanse znalezienia pracy sezonowej. Dotyczy to prac w budownictwie, rolnictwie i ogrodnictwie. W tych właśnie zawodach zatrudnia się najwięcej pracowników na czarno w całej Europie.

  Tymczasem w Polsce rośnie liczba ofert pracy. W I kwartale 2017 roku zwiększyła się ona o 20%. Aż 1/3 form ma problemy z obsadzeniem stanowisk. Sytuację ratują Ukraińcy, których liczbę szacuje się na ok. 1 miliona.

  Zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu ciągle rośnie. W pierwszych 5 miesiącach 2017 roku liczba oświadczeń pracodawców o chęci zatrudnienia pracowników zza naszej wschodniej granicy osiągnęła 773 tysiące. Oznacza to wzrost o 50% w porównaniu do pierwszych 5 miesięcy ubiegłego roku.

  Niemcy byli przez lata przeciwni otwieraniu granic dla mieszkańców Ukrainy. Zmieniło się to po zmianach na tamtejszym rynku pracy. To właśnie niemiecka kanclerz Merkel w ciągu zaledwie pół roku doprowadziła do podjęcia decyzji przez niewydolną brukselską administrację o wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Ukraińcy nie mogą wjeżdżać bez wiz jedynie do Irlandii i Wielkiej Brytanii.

  Podobnie szybko Niemcy mogą zalegalizować pracę Ukraińców w ich kraju. Lobby przemysłowe, które ma ogromny wpływ na rząd, prawdopodobnie doprowadzi wkrótce do odpowiednich zmian w przepisach.

  Źródło – Money.pl

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *