Menu
Menu

Czy pożyczka pozabankowa to produkt dla każdego?

Pożyczki pozabankowe uchodzą za szybkie i łatwo dostępne, ale za to dość drogie. Powszechnie uważa się, że szczególnie pożądanymi klientami są ci, którzy zalegają ze spłatą należności, dzięki czemu firma zarabia na odsetkach. Jest to jednak złudne pojęcie systemu działania pożyczek pozabankowych, a fakty są takie, że prawdziwą żyłą złota są stali i rzetelni klienci.

Pozabankowi pożyczkodawcy cenią klientów przewidywalnych

Należy pamiętać, że ściąganie należności za niespłaconą pożyczkę jest żmudne, czasochłonne i kosztowne. Taki klient już nie powróci, część z nich nigdy nie odda pożyczonych pieniędzy. Szacuje się, że około 10 % budżetu firm pożyczkowych to właśnie pożyczki utracone, czyli te, które nigdy nie zostaną spłacone.

Zgodnie z powyższym, pozabankowe firmy pożyczkowe starają się możliwie jak najlepiej weryfikować klientów celem eliminacji tych, którzy nie przychodzą z dobrymi zamiarami. Trend coraz to większych wymagań stawianych klientowi jest wzrostowy o czym mówi nieco więcej ten artykuł o pożyczaniu pozabankowym. Szybkie pożyczki pozabankowe przez internet jeszcze do niedawna można było zdobyć bez bycia weryfikowanym w bazach dłużników. Dziś większość firm weryfikuje klientów choć w jednej, część nawet we wszystkich. Trudno jest również tym, którzy zdeklarują, że nie posiadają żadnego źródła dochodu. Zdolność kredytowa jest kluczowym warunkiem w wielu firmach.

Sprostaj tym 5-ciu wymaganiom aby otrzymać szybką pożyczkę pozabankową

Brak negatywnych wpisów w bazach danych o dłużnikach

Nowelizacja ustawy o prawie bankowym objęła w tym roku również firmy pozabankowe. Zobowiązane są one weryfikować swoich klientów w bazach dłużników, takich jak: BIK, BIG, KRD czy ERIF, choć nie muszą swojej decyzji opierać na wynikach tej weryfikacji. Większość firm jednak zaznacza, że warunkiem koniecznym jest aby nie figurować nigdzie jako dłużnik. Warto tu jeszcze wspomnieć, że firmy pożyczkowe nabrały prawa również do wpisywania swoich klientów na listę dłużników. Za niespłaconą szybką pożyczkę można trafić do BIK czy innej instytucji tego typu.

Wystarczające zarobki

Dziś niemal każdy pożyczkodawca zapyta swojego klienta o dochody zanim zdecyduję się pożyczyć mu swoje pieniądze. Wielu pożyczkodawców honoruje wszelkie regularne wpływy, łącznie ze świadczeniami socjalnymi. Zdarza się również, że dochodzi do wnikliwej weryfikacji w oparciu o dostarczone dokumenty. Bywają również sytuacje, w których pożyczkodawca wykonuje telefon do miejsca pracy klienta, celem potwierdzenia zatrudnienia. Generalnie, trudno jest o pożyczkę jeśli we wniosku zadeklaruje się brak dochodów lub gdy będą zbyt niskie.

Prawidłowo wypełniony wniosek pożyczkowy

Ponieważ cały proces weryfikacji jest zautomatyzowany, klientowi nie można popełnić żadnych błędów we wniosku elektronicznym. Należy zadbać o dokładne wpisanie wszelkich danych osobowych, uważać na literówki itd. Wystarczy literówka w dowolnej rubryce i wniosek może zostać odrzucony. Należy zwrócić uwagę na poprawność adresu e-mail, w przeciwnym razie rejestracja nie zostanie ukończona z uwagi na konieczność potwierdzenia otrzymania wiadomości od pożyczkodawcy. Kolejnym ważnym krokiem jest przelew opłaty weryfikacyjnej (zazwyczaj jest to 1 gr) z konta bankowego. Dane osobowe posiadacza konta muszą się zgadzać w pełni z danymi z formularza. Dlatego też wniosek zostanie zaakceptowany tylko jeśli przelew dokonano z konta osobistego, a nie firmowego czy współdzielonego.

Posiadanie jak najmniejszej ilości innych zobowiązań

W instytucjach pożyczkowych panuje zasada jednej pożyczki. Innymi słowy każdy klient może otrzymać tylko jedną pożyczkę jednorazowo, a o kolejną może starać się dopiero po spłacie poprzedniej. Ponieważ wiele firm tworzy nowe marki, warto wiedzieć, że w obrębie jednej firmy, ale pod różnymi szyldami nadal obowiązuje zasada jednej pożyczki. Jeśli więc klient ma pożyczkę w firmie A i stara się o kolejną pożyczkę w firmie B i obie należą do jednego właściciela, wówczas nie może on liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Unikanie podawania nieprawdziwych informacji

Każdy klient ma obowiązek informować pożyczkodawcę o faktycznym stanie swojej sytuacji finansowej. Jeśli klient zadeklaruje, że zarabia znacznie więcej niż faktycznie, a proces „prześwietlania” klienta to zweryfikuje, wówczas wniosek zostanie odrzucony. Firmy pożyczkowe mają bardzo dobrze rozwinięty system sprawdzania klientów, łącznie z analizowaniem zachowań i profilów na portalach społecznościowych. Wbrew logice, daje to ogromny zestaw danych o zdolności kredytowej i wypłacalności osób wnioskujących o szybkie pożyczki pozabankowe przez internet.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.