Menu
 • Menu

  Co różni firmę rodzinną od start-upu?

  Zalety prowadzenia start-upówOd pewnego czasu na rynku wyraźnie widoczne jest zainteresowanie zakładaniem własnego biznesu. Posiadanie firmy motywuje przeważnie chęć spróbowania swoich sił w samodzielnych działaniach czy wizja większej swobody pracy.

  Część osób stawia na firmy rodzinne i współpracę z najbliższymi krewnymi, ale istnieje spore grono zaczynające swoją karierę od coraz popularniejszego start-upu. Czym różnią się te dwa rodzaje działalności?

  Firma rodzinna – czym się charakteryzuje?

  Familijny biznes jest różnie definiowany. Wyznacznikiem takiej firmy jest przede wszystkim struktura, tworzona głównie przez członków jednej rodziny. Warto natomiast podkreślić, że nie wszystkie osoby w szeregach rodzinnego przedsiębiorstwa muszą być ze sobą spokrewnione, choć więzy krwi powinny łączyć osoby najważniejsze w jej hierarchii (prezesów, radę nadzorczą, zarządców).

  Ze względu na specyfikę działania rodzinnych organizacji można w ich przypadku mówić o unikatowej kulturze organizacyjnej, która przekłada się na wyznawane przez jej założycieli tradycyjne wartości, takie jak rzetelność i uczciwość w interesach. W Polsce działa wiele firm rodzinnych m.in. potentat odzieżowy https://www.lppsa.com, zarządzający pięcioma markami – Mohito, Sinsay, House, Cropp, Reserved.

  Najważniejsze cechy rodzinnych przedsiębiorstw

  • Działania familijnych biznesów są długoterminowe, a ich głównym celem jest zapewnienie organizacji wielopokoleniowego trwania.
  • Środki finansowe na inwestycje pochodzą zazwyczaj z własnego budżetu, a nie od inwestorów.
  • Firmy rodzinne wprowadzają najczęściej na rynek nietuzinkowe usługi i produkty, wpisujące się w niszę konsumencką.

  Zalety firm rodzinnych

  Prowadzenie firmy rodzinnej ma wiele zalet. Jedną z nich jest niezależność, na jaką pozwala zakładanie biznesu z najbliższymi. Atutem firmy rodzinnej jest również stworzenie miejsca, w którym odnajdą się zarówno przedstawiciele starszego pokolenia (doskonale sprawdzający się w roli menedżerów bądź osób odpowiadających za koordynowanie pracy danego sektora), jak i młodsi członkowie rodziny (pierwsze doświadczenia zawodowe zyskujący na wczesnym etapie edukacji).

  Start-up – jakie są jego najważniejsze wyznaczniki?

  Według specjalistów start-up to tymczasowa firma, która bazuje na stworzonym przez jej założycieli modelu biznesowym. Nie działa ona jednak według opracowanego i przemyślanego biznesplanu – przyświeca jej zasada prób i błędów. Tworzone w ramach start-upów projekty to zazwyczaj przedsięwzięcia na gruncie nieznanych dziedzin (m.in. z zakresu high-tech), dlatego tak trudno odnieść sukces i wyróżnić się ze swoim pomysłem na tle innych. Statystyki pokazują, że w ciągu 5 lat od rozpoczęcia działalności tylko 30% innowacyjnych firm jest w stanie przetrwać próbę czasu. Kiedy natomiast można mówić o zakończeniu etapu firmy tymczasowej? Jedną z oznak jest tzw. breaking point, czyli moment zysków i wynagrodzenia wypłacanego sobie przez co najmniej 3 okresy z rzędu. Przykładami start-upów, które odniosły sukces na świecie, jest chociażby platforma muzyczna Spotify czy będący mikroblogiem Twitter.

  Cechy charakterystyczne start-upów

  • Angażowanie się założycieli start-upów w sektory, które nie zostały jeszcze przebadane i przetestowane.
  • Większe ryzyko upadku – brak biznesplanu sprawia, że tymczasowe firmy bazują na hipotezach, a nie dokładnych analizach.
  • Środki na założenie start-upu są najczęściej pozyskiwane od inwestorów, czyli tzw. aniołów biznesu.

  Zalety prowadzenia start-upów

  Być może założenie i prowadzenie start-upu wydaje się trudne, ale w rzeczywistości, przy odpowiednim zaangażowaniu i systematycznej pracy, może on przynieść nie tylko satysfakcję, ale również korzyści finansowe (zwłaszcza że założenie takiej działalności nie wymaga posiadania kapitału początkowego). Równie ważną zaletą jest zdobywanie doświadczenia i biznesowej wiedzy, niezbędnej do prowadzenia takich przedsięwzięć, a także perspektywa sukcesu, będąca dobrą motywacją do działania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *