Menu
 • Menu

  Co budżet Trumpa zmieni w Ameryce?

  Budżet TrumpaBudżet Trumpa określany jest jako największy zwrot w prawo od czasów Regana. We wtorek Biały Dom przedstawił swój projekt budżetu na rok finansowy 2018. Jego wartość to 4,1 biliona USD. Najbardziej znaczącą zmianą jest w nim ograniczenie wydatków socjalnych o prawie 1 bilion USD. Rok finansowy 2018 rozpoczyna się 1 października 2017 a zakończy 30 września przyszłego roku.

  Budżet ma być realizacją hasła wyborczego amerykańskiego prezydenta: „Ameryka przede wszystkim”. Oficjalna nazwa, jaką otrzymał budżet Trumpa, brzmi: „Nowe Fundamenty Amerykańskiej Wielkości”. Dyrektor Biura Budżetu Białego Domu Mick Mulvaney nazwał jednak projekt „Pierwszym Budżetem Podatników”.

  Dodał on, że nowa propozycja prezentuje punkt widzenia podatników, którzy opłacają działalność rządu federalnego, a nie instytucji korzystających z pieniędzy, czyli resortów federalnych.

  Ogromne cięcia dotyczyć będą programów socjalnych, takich jak: program bezpłatnej opieki zdrowotnej dla osób starszych, ubezpieczenia medyczne dla dzieci, programy pożyczek na studia i bonów żywnościowych. Cięcia obejmą budżety wszystkich resortów. Oznacza to między innymi ograniczenie subwencji dla farmerów przydzielanych przez ministerstwo rolnictwa

  Z drugiej strony wydatki na obronę wzrosną o prawie 10% do poziomu 51 miliardów USD. Budżet Trumpa przewiduje też zwiększenie o 200 mld USD nakładów na infrastrukturę. O 19 mld USD mają też zostać zwiększone nakłady na urlopy rodzicielskie dla matek i ojców.

  Budżet Trumpa – mniejsze wydatki na pomoc zagraniczną

  W 2018 roku zmniejszone będą nakłady na pomoc zagraniczną, w tym misje pokojowe, a także ochronę środowiska. Ograniczone będą więc budżety Departamentu Stanu, który finansuje pomoc zagraniczną USA, oraz Pentagonu, który udziela pomocy wojskowej innym krajom.

  Zniesione zostaną amerykańskie bezzwrotne subwencje na zakup broni w Stanach Zjednoczonych. Na ich miejsce mają się pojawić pożyczki z gwarancjami kredytowymi. Jedynie pomoc Waszyngtonu dla Izraela nie uległa redukcji.

  W roku budżetowym 2016 wartość amerykańskiego wsparcia wojskowego dla zagranicy wyniosła 5,7 miliarda USD. Natomiast pomoc wojskowa dla Izraela zgodnie z postanowieniami 10 letniej umowy wynosi 3,8 miliarda rocznie. Służyć ma ona zapewnieniu Izraelowi “kwalifikowanej przewagi militarnej” nad państwami arabskimi.

  Celem administracji Donalda Trumpa jest zrównoważenie wpływów i wydatków rządu federalnego w ciągu 10 lat. Jednak wielu ekspertów uważa, że cel ten ustalono w oparciu o nazbyt optymistyczne założenia dotyczące wzrostu PKB. Biały Dom zakłada, że wzrost gospodarczy w USA będzie wynosił średnio 3% w skali roku. Budżet Trumpa opiera się też na założeniu, że uda się zastąpić dotychczasowy system opieki medycznej Obamacare i przeprowadzić w Kongresie reformę podatkową.

  Projekt nowego budżetu spotyka się jednak ze sprzeciwem zarówno w Partii Demokratycznej, jak i wśród samych Republikanów. Może to oznaczać, że konieczne będą zmiany, by zyskał akceptację w Kongresie.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *