Menu
 • Menu

  Chiński TCL otworzy centrum badawcze przy współpracy z Politechniką Warszawską

  Chiński TCLNajwiększe poza Chinami centrum badawcze firmy TCL powstanie w Warszawie. Polska staje się popularnym krajem, jeśli chodzi o lokowanie inwestycji w sektorze badań i rozwoju – pisze “Rzeczpospolita”. Chiński TCL – Telephone Communication Limited jest trzecim co do wielkości producentem telewizorów na świecie. Należą do niego też marki: Thomson, Palm, BlackBerry oraz Alcatel.

  Jak pisze “Rzeczpospolita”: Nad Wisłą swoje laboratoria uruchamiają największe globalne firmy z innowacyjnych branż, w tym technologicznej, motoryzacyjnej i farmaceutycznej. Centra R&D mają tu już tacy giganci, jak Amazon, BSH czy Astra Zeneca i Roche. Teraz do licznego grona dołącza kolejny.

  Chiński TCL posiada już u nas fabrykę telewizorów. Znajduje się ona w Żyrardowie. Teraz ma powstać centrum badawcze w Warszawie. Znajdzie w nim zatrudnienie ponad stu inżynierów. Warszawskie laboratorium będzie 27 tego typu placówką TCL na świecie. Ma się ono zajmować prowadzeniem badań nad sztuczną inteligencją.

  Polscy inżynierowie zajmą się między innymi projektami związanymi z rozpoznawaniem mowy i analizą obrazu. Rozwiązania te mają ułatwić interakcje człowieka ze sprzętami elektronicznymi. Stosowane będą one w telefonach, telewizorach a nawet lodówkach i zmywarkach. Chiński TCL podpisał 3 września 2018 roku list intencyjny z Uniwersytetem Warszawskim w sprawie współpracy badawczo-rozwojowej.

  Jak powiedział cytowany przez “Rzeczpospolitą” Bartosz Biskupski, szef TCL Research Europe: Postawiliśmy na Polskę, bo do pracy potrzebujemy ludzi z umiejętnościami matematycznymi i algorytmicznymi. Takie kompetencje wyróżniają nasz kraj na mapie świata, rodzimi naukowcy prezentują najwyższy poziom.

  Chiński TCL chce, by rozwiązania tworzone w Polsce trafiały na globalny rynek

  Rozwiązania tworzone w Warszawie będą początkowo opierać się na języku angielskim, ponieważ mają one trafić na światowy rynek. Jak pisze “Rzeczpospolita”, przystosowanie ich do języka polskiego nastąpi w dalszej kolejności. Polscy inżynierowie będą współkreować światową rewolucję technologiczną, której składowymi są: sztuczna inteligencja i możliwość komunikowania się z urządzeniami przy pomocy głosu.

  “Rzeczpospolita” zaznacza, że chiński TCL nie ujawnił na razie wartości swojej nowej inwestycji Warszawie. Wiadomo jednak, że spółka wydaje na podobne przedsięwzięcia spore sumy. W roku 2017 na badania i rozwój TCL przeznaczył 700 mln USD, co stanowi 4 procent jego przychodów operacyjnych.

  Chiński gigant w ciągu 7 lat podwoił swoje przychody. W 2010 roku wyniosły one 8 mld USD zaś w 2017 już 16,7 mld. Jest on trzecim na świecie producentem telewizorów, piątym klimatyzatorów i szóstym lodówek.

  Zmienia się sposób postrzegania Polski wśród inwestorów zagranicznych

  O ile jeszcze kilka lat temu postrzegano Polskę jako idealne miejsce do lokowania centrów usług wspólnych – pisze “Rzeczpospolita – o tyle w chwili obecnej nasz kraj stał się atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w badania i rozwój.

  W Polsce swoje ośrodki otworzyły, lub zamierzają otworzyć największe światowe spółki, między innymi: BSH, który zatrudnił w Łodzi prawie 200 inżynierów; Aptiv, który tworzy rozwiązania związane z autonomicznymi pojazdami; a także Wabco oraz Motorola. W 2013 roku Amazon przejął gdański startup Ivona prowadzący prace nad symulatorami głosowymi. Obecnie planuje zatrudnienie dodatkowych 200 inżynierów w stworzonym po przejęciu centrum.

  Roche w latach 2014 – 2017 przeznaczył na inwestycje w badania i rozwój na terenie Polski 2,2 mld zł. W roku 2017 jego inwestycje osiągnęły rekordową wartość 730 mln zł. Swoje ośrodki prowadzą u nas również: Astra Zeneca oraz Johnson & Johnson.

  Jednak, jak podkreśla cytowany przez “Rzeczpospolitą” Wojciech Szapiel, prezes fundacji Inventity, chociaż liczba nowych inwestycji w badania i rozwój u nas jest imponująca, jeszcze nie można popadać w samozadowolenie.

  Jeśli chodzi o liczbę ośrodków badawczych, to nie jest ona większa niż w krajach Europy Zachodniej. Natomiast znacznie niższy jest poziom ich finansowania. Wynika stąd mniejsza liczba projektów na wysokim poziomie powstających w Polsce.

  Polska musi nadrobić spore zaległości

  Mimo rosnącej atrakcyjności naszego kraju w jako miejsca lokowania laboratoriów badawczych, nie wypadamy najlepiej w europejskich rankingach. Erurostat podaje, że Polska na badania i rozwój wydaje zaledwie 0,97 procent PKB. Unijna średnia wynosi 2 proc. W Europejskim Rankingu Innowacyjności zajmujemy dopiero 25 miejsce wśród 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej.

  Warszawa planuje zwiększenie wydatków na badania i rozwój do 1,7 procent w 2020 roku. Jest to jednak wynik ciągle niższy od średniej dla UE, nie mówiąc już o krajach uchodzących za innowacyjne. Szwecja wydaje przykładowo na ten cel 3,25 procent PKB. Również udział produktów na wysokim poziomie technologicznym w polskim eksporcie nie jest wysoki. Wynosi on zaledwie 8,5 procent – podaje “Rzeczpospolita”, powołując się na dane Eurostatu.

  Jednak prognozy w tym względzie wyglądają obiecująco. Z cytowanych przez gazetę badań firmy Deloitte wynika, że 80 procent polskich firm planuje zwiększenie wydatków na badania i rozwój w ciągu najbliższych 5 lat. Wynik dla Europy Wschodniej wynosi 67 proc.

  Polska ma też szansę na przyciągnięcie zagranicznych inwestycji. Naszymi atutami są: kadra o wysokich kwalifikacjach oraz system ulg dla instytucji badawczych. Dlatego z każdym rokiem rośnie liczba takich inwestycji zagranicznych. Umożliwiają one rozwój polskim kadrom badawczym, co dodatkowo zwiększa ich kompetencje.

  Dzięki rozwojowi kadry badawczej również polski przemysł będzie mógł korzystać z wiedzy oraz metodologii prowadzenia badań i ich wykorzystania do celów komercyjnych. Przełoży się to także na innowacyjność polskiej gospodarki, wzrost wartości dodanej eksportu oraz produktywność.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło – Rzeczpospolita

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *