Menu
 • Menu

  Cena juana spada – USA oskarżają Chiny o manipulację

  Cena juana spadaStany Zjednoczone chcą sprawdzić, czy spadająca cena juana nie jest efektem manipulacji? Informację taką podał na konferencji prasowej w Brazylii amerykański minister finansów USA, Steve Mnuchin – pisze Polska Agencja Prasowa. Wnioski z dochodzenia mają zostać przedstawione w specjalnym raporcie 15 października. Waszyngton chce przeanalizować ceny chińskiej waluty za pierwsze półrocze 2018 roku.

  Mnuchin dodał, że nie jest ważne, czy chodzi o kolejny etap wojny handlowej między USA a Chinami. Sztuczne osłabianie waluty – według niego – może być działaniem podjętym w celu uzyskania nieuczciwej przewagi konkurencyjnej.

  Bardziej stanowcze było stwierdzenie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa – informuje PAP. Oskarżył on nie tylko Chiny ale również Unię Europejską o sztuczne zaniżanie swojej waluty między innymi przez utrzymywanie zbyt niskich stóp procentowych.

  Amerykański prezydent zaatakował również Fed za nadmierne zacieśnianie polityki monetarnej w USA, przez co dolar jest zbyt mocny. Komentarz ten wywołał reakcję na rynku walut. W piątek 20 lipca 2018 roku cena amerykańskiej waluty gwałtownie spadła – podaje PAP.

  Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa od kilku miesięcy. Trump wykorzystał swoje prawo do nakładania ceł na importowane towary dla ochrony amerykańskich eksporterów. Ostatni raz – podaje PAP – wykorzystano przepisy odpowiedniej ustawy w latach 80 XX wieku, kiedy to wprowadzono cła na japońskie motocykle i stal. Jednak Waszyngton nie użył tych zapisów odkąd Stany Zjednoczone weszły do Światowej Organizacji Handlu.

  Amerykanie twierdzą, że spadająca cena juana to jeden z wielu przykładów na niewłaściwe działania Chin

  Stwierdzenie, że sztucznie obniżana jest cena juana nie stanowi jedynego oskarżenia wysuwanego w stosunku do Chin. W piątek Mnuchin stwierdził, że możliwe jest zawarcie kompromisu z Chinami. Jednocześnie wezwał on Pekin do zmiany polityki wobec USA.

  Jak podaje PAP, Mnuchin powiedział, że zmiany powinny zostać wprowadzone, by możliwe stały się: skuteczniejsza ochrona amerykańskiej własności intelektualnej, zakończenie wymuszanego przez Chiny transferu technologii, likwidacja spółek typu joint venture oraz stworzenie dla spółek amerykańskich warunków do uczciwej konkurencji z firmami chińskimi.

  Jednocześnie Mnuchin od miesięcy stara się uspokoić amerykańską opinię publiczną, inwestorów i farmerów. Istnieją bowiem spore obawy przed skutkami wojny celnej dla amerykańskiej gospodarki. Obawy te rosną, ponieważ Trump oskarża nie tylko Chiny o nieuczciwe praktyki, ale zapowiada reakcję na niesprawiedliwe traktowanie USA również przez Unię Europejską.

  Amerykański minister finansów stwierdził, że – chociaż trwa obecnie wojna handlowa – ostatecznym celem Waszyngtonu jest wynegocjowanie porozumienia handlowego z Pekinem.

  Tymczasem spadająca cena juana może obniżyć nieco skuteczność amerykańskich ceł. Wraz ze spadkiem ceny waluty tanieją towary eksportowane z Państwa Środka.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *