Menu
 • Menu

  Budżet państwa po maju 2018 roku – informacja Ministerstwa Finansów

  Budżet państwaZgodnie z danymi MF budżet państwa po pierwszych 5 miesiącach 2018 roku zanotował nadwyżkę w wysokości 9,6 mld zł – pisze Polska Agencja Prasowa. Ministerstwo podało w czwartek komunikat w sprawie szacunkowego wykonania budżetu.

  Jak podano w komunikacie, dochody państwa wyniosły od stycznia do maja 154 mld zł. Stanowi to 43,3 procent wpływów zaplanowanych na ten rok. Wydatki budżetowe zamknęły się w tym czasie kwotą 144,4 mld zł. Zrealizowano więc ich 36,4 proc.

  W komunikacie ministerstwa czytamy: Po maju br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Zgodnie z przewidywaniami oraz informacjami przekazanymi komunikatem w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – kwiecień 2018 r., nadwyżka ta ma charakter przejściowy”. (cytat za PAP).

  Budżet państwa zwiększył dochody o ponad 10 miliardów porównaniu z rokiem ubiegłym

  W porównaniu do okresu styczeń – maj 2017 dochody, jakie budżet państwa uzyskał, były wyższe o 10,7 mld zł. W tym czasie wpływy z VAT wzrosły o 2,8 procent, z akcyzy i podatku od gier o 5,9 procent, z PIT o 16,4 procent oraz z CIT również o 16,4 proc.
  MF tłumaczy, że wzrost dochodów z podatku PIT stanowi efekt poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Zwiększyły się również wpłaty osób prowadzących działalność gospodarczą.

  Znacznie wolniej od dochodów rosły wydatki. Zwiększyły się one jedynie o niecały miliard zł. W dużej mierze przyczyniła się do tego – podaje ministerstwo – mniejsza niż w zeszłym roku dotacja dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawa kondycji materialnej tej instytucji wynikała z lepszej sytuacji na rynku pracy i rosnących dochodów ludności.

  Ustawa budżetowa na ten rok przewiduje deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Oznacza to, że wydatki państwa gwałtownie wzrosną w drugim półroczu.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło – PAP

  Jedna odpowiedź do “Budżet państwa po maju 2018 roku – informacja Ministerstwa Finansów”

  1. Pajak napisał(a):

   Kreatywna ekonomia. .. niepełnosprawni się ucieszą z profitów ? Aaa ci co szukają pracy zapewne zadowoleni ? Bezrobocie podobno 6 % hehe…….oni ci bezrobotni dostają orgazmów ze złościi i bzdur. Kreatywnej statystyki. Gierek to pestka w propagandzie w odniesieniu do pisu .

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *