Menu
 • Menu

  Budownictwo ekologiczne. Ile kosztują domy hybrydowe?

  W całej Europie mówi się o budownictwie ekologicznym. Ten trend również przeniknął do Polski. To efekt rosnącej świadomości inwestorów oraz wprowadzanych norm i wymogów. Ile kosztuje dom energooszczędny, a ile pasywny?

  Budowanie domów nigdy nie należało do najtańszych. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować jednak spadki w cenie ziemi. Wpływ na to mają zmiany w prawie i rosnąca liczba gruntów na rynku sprzedażowym.

  Pomimo tego, że na rynku nadal preferuje się budowanie domów tradycyjnych, coraz częściej szuka się rozwiązań ekologicznych.

  Czym jest dom hybrydowy?

  domy hybrydoweIdea domów hybrydowych polega na wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. To połączenie budownictwa tradycyjnego z pasywnym. Wykorzystuje się tu m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, odzyskiwanie wody deszczowej czy technologię smart home.

  Domy hybrydowe rozróżnia się na budynki energooszczędne lub pasywne. Oba te rodzaje mają bardzo ściśle określone wymogi, na bazie których dostaje się dofinansowanie. Rodzaj budynku ustala się na podstawie zapotrzebowania na energię, ciepło oraz bryłę budynku i umiejscowienie okien.

  Dla ułatwienia na rynku dostępne są oferty, które oprócz kwestii budowlanych dają również wsparcie przy wyborze projektu czy aspektach administracyjno-prawnych. W ten sposób ma się pewność, że dom powstanie zgodnie z wymogami energooszczędności lub pasywności. W skład wchodzą badania geologiczne i geodezyjne działki oraz wsparcie przy otrzymaniu dofinansowania.

  Koszt budowy domu hybrydowego

  Koszt domów pasywnych czy energooszczędnych jest znacznie wyższy niż domu tradycyjnego. Najwięcej kosztów w każdym przypadku generują materiały. W domach hybrydowych dodatkowe koszy generują wymagane instalacje. Pomimo wysokich wydatków, to generowanie niskich kosztów w przyszłości przemawia na korzyść budynków ekologicznych.

  Koszt domu energooszczędnego o powierzchni 90-120 m2 z zastosowaniem odpowiedniej instalacji wynosi od 330 000 do 390 000 zł. W skład kosztów wchodzą: projekt, kupno odpowiedniego gruntu, materiały izolacyjne dobrej jakości, okna energooszczędne, instalacje pozwalające na zmniejszenie zużycia energii, wentylacja mechaniczna, system odzyskiwania ciepła i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

  Dom pasywny generuje jeszcze większe koszty, ze względu na to, że wymogi względem takiego budynku są dużo bardziej rygorystyczne. Celem jest, aby były prawie samowystarczalne energetycznie. Średni koszt domu pasywnego o powierzchni 90-120m2 to od 430 do 600 tysięcy złotych. Kluczową rolę odgrywa tu inwestycja w zaawansowaną technologię odpowiadającą za pozyskiwanie energii odnawialnej. W późniejszych latach mają one być odpowiedzialne za zmniejszenie wydatków na rachunki.

  Dla porównania budowa tradycyjnego domu o takiej samej powierzchni to koszt od 225 do 270 tysięcy złotych w lokalizacjach poza dużymi miastami.

  Rozwiązania budownictwa ekologicznego to przyszłość. Trend zyskuje na sile, a rozwiązania stosowane przy budownictwie zapewniają niższe koszty ekonomiczne utrzymania domów hybrydowych. Myśląc o kosztach warto również wziąć pod uwagę dofinansowanie, które jest należne po zakończeniu budowy i spełnieniu warunków energooszczędności.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *