Menu
 • Menu

  Budowa instalacji gazowej w domu

  Budowa instalacji gazowejKażda osoba w umowie przyłączeniowej zobowiązuje się do rozpoczęcia odbioru gazu w określonym terminie.

  Do czasu planowanego wykonania przyłącza musisz więc odpowiednio przygotować samą instalację. To na Tobie ciąży m.in. obowiązek zadbania o szafkę gazową.

  Najważniejsze odbiorniki gazu

  Do najpopularniejszych odbiorników gazu w naszych domach należą:

  • wszelkiego rodzaju kotły,
  • ogrzewacze,
  • kuchenki.

  Sposób instalacji jest oczywiście jasno określony. Musisz zatem wiedzieć, że powyższe urządzenia muszą być podłączone do instalacji za pomocą sztywnych przewodów rozdzielających, zaś ich króćce łączy się z przewodem odpowiednią dwuzłączką. W przypadku kuchenki gazowej (która w polskich domach wciąż jest popularniejsza niż kuchenka elektryczna) można użyć do tego tzw. szybkozłączki, czyli elastycznego końca z króćcem. Ta jednak musi posiadać odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa CE.

  Ponadto, kurek odcinający dopływ gazu do kuchenki absolutnie nie powinien być montowany dalej niż 0,5 metra od króćca przyłączeniowego kuchenki. A co z odległością kuchenki od okna? Ta musi wynosić minimum 0,5 m. To jednak nie wszystko: odległość między palnikiem a okapem (lub szafką) nie może być mniejsza niż 1 m. Pamiętaj o tych wartościach, planując rozmieszczenie mebli w swojej kuchni.

  Odbiór instalacji

  Profesjonalny odbiór instalacji jest absolutnie konieczny i odbywa się etapowo. W pierwszej kolejności sprawdzana jest zgodność wykonania instalacji z uzgodnionym wcześniej projektem, wpisami do dziennika budowy oraz protokołem kominiarskim (ten określa prawidłowość funkcjonowania kanałów wentylacyjnych i spalinowych).

  Kolejnym etapem jest ocena jakości wykonania instalacji gazowej. To właśnie wtedy kontrolowana jest m.in.:

  • aktualność atestów i dopuszczeń dla materiałów oraz urządzeń,
  • trwałość wszystkich zamocowań,
  • odległość od innych przewodów, kratek wentylacyjnych oraz okien,
  • poprawność wykonania przejść przez przegrody.

  Ostatni etap jest równie ważny, o ile nie najważniejszy. To wtedy sprawdzana jest szczelność instalacji gazowej, którą muszą pozytywnie przejść wszystkie jej elementy: od kurka gazowego aż po odbiornik gazu. Co ważne, odbiór techniczny, który jest warunkiem podpisania umowy między użytkownikiem, a dostawcą gazu, musi odbyć się w obecności dostawcy gazu oraz inwestora.

  Odpowiednie rury

  Równie ważne jest też zadbanie o odpowiednie rury. Tutaj możliwości są dwie: rury miedziane (tylko wewnątrz domu) oraz rury stalowe, łączone przez spawanie. Rury oczywiście muszą osiadać niezbędne dopuszczenia do stosowania w instalacjach gazowych na terenie całego kraju. Więcej w tej kwestii wyjaśnia ekspert SANDC, Steel and Constructions*:

  Rozprowadzając przewody gazowe wewnątrz budynku, należy pamiętać, aby rury prowadzić po wierzchu ścian, jednocześnie unikając prowadzenia je przez pokoje mieszkalne. Ponadto, absolutnie nie wolno prowadzić żadnych przewodów gazowych w kanałach wentylacyjnych, czy dymowych. Dodam jeszcze, że jednym z najczęściej popełnianych błędów jest rozmieszczenie rur z gazem ziemnym – te należy prowadzić co najmniej 10 centymetrów nad innymi instalacjami.

  Więcej o rurach osłonowych do gazu znajdziesz na stronie SANDC.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *