Menu
 • Menu

  Budowa CPK – spółka celowa zostanie powołana jeszcze w lipcu 2018 roku

  Budowa CPKJeszcze w lipcu tego roku ma zostać powołana spółka celowa, które będzie zarządzać budową Centralnego Portu Komunikacyjnego – oświadczył rzędowy pełnomocnik Mikołaj Wild. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, kończą się również rozmowy w sprawie przebudowy linii kolejowych i autostrady A2. Budowa CPK wymusi bowiem ogromne inwestycje w infrastrukturę drogowa i kolejową.

  Udziały w spółce będą należały w 100 procentach do Skarbu Państwa. Jej celem będzie realizacja całej inwestycji powstającej między Łodzią a Warszawą. Jak podaje PAP, kapitał zakładowy spółki wyniesie 10 mln zł. W przyszłości spółkę celową można będzie przekształcić w spółkę akcyjną. Jednak zostanie ona rozwiązana po zakończeniu realizacji budowy, lub w przypadku braku efektów inwestycyjnych.

  Jak powiedział Wild: Spółka celowa powinna być powołana w ciągu miesiąca od wejścia w życie specustawy, chcielibyśmy, żeby nastąpiło to jeszcze w lipcu. (cytat za PAP) Uchwalona przez Sejm 6 czerwca 2018 roku ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym wejdzie w życie 14 dni od jej opublikowania, czyli 21 czerwca.

  Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK nie ujawnił nazwisk członków przyszłego zarządu spółki – pisze PAP. Wiadomo jedynie, że zarząd będzie liczył maksymalnie 5 osób a rada nadzorcza nie więcej niż 7 osób. Do końca wakacji ma również zostać powołana Rada do spraw Budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jako organ doradczy pełnomocnika rządu.

  Budowa CPK wymaga inwestycji w nowe linie kolejowe i drogi

  Jesteśmy już na końcówce ustaleń z PKP PLK, jeśli chodzi o nowe trasy kolejowe, które mają łączyć CPK z najważniejszymi miastami w Polsce. – powiedział Wild – Jesteśmy blisko porozumienia. Myślę, że niedługo będziemy mogli również przedstawić propozycje dotyczące autostrady A2 i autostradowej obwodnicy Warszawy. (cytat za PAP)

  Zdaniem rządowego pełnomocnika do spraw budowy CPK, po zakończeniu planowanych inwestycji kolejowych, obszar między Warszawą a Łodzią stanie się najlepiej skomunikowanym w Polsce. Na części odcinków linii kolejowych maksymalna prędkość zostanie zwiększona do 250 km/h.

  Kolejnym etapem budowy będzie opracowanie studium wykonalności dla nowego lotniska. Po jego zakończeniu ma zostać wybrany w drodze konkursu projekt portu lotniczego i koncepcji zagospodarowania terenów wokół niego. Rząd planuje zakończenie tych etapów jeszcze w bieżącym roku. Wkrótce wydane też zostanie Rozporządzenie Rady Ministrów określające obszar, jaki zajmie budowa CPK.

  Potem nastąpi wszczęcie procedury w sprawie uzyskania decyzji środowiskowej. Budowa CPK rozpocznie się w Stanisławowie na terenie gminy Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Ma tam powstać jeden z największych portów przesiadkowych w Europie.

  Po zakończeniu pierwszego etapu budowy jego przepustowość wyniesie 40 mln pasażerów rocznie. Jednak docelowo zostanie ona zwiększona do 100 milionów. Taką liczbę pasażerów mogą obsługiwać tylko największe lotniska na świecie.

  Decyzja o budowie argumentowana jest niewystarczającymi możliwościami Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu. Nie może ono ponadto pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Liczba pasażerów wylatujących z Warszawy ciągle rośnie w 2017 roku zwiększyła się ona o 22 procent do poziomu 15,72 miliona.

  Nowy port lotniczy wraz z infrastrukturą będzie kosztować od 30 do 35 mld zł. Ma powstać prawdopodobnie na powierzchni 3 tysięcy ha. Budowa CPK potrwa 8 lat a jego planowane uruchomienie nastąpi w 2027 roku.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – PAP

  Jedna odpowiedź do “Budowa CPK – spółka celowa zostanie powołana jeszcze w lipcu 2018 roku”

  1. Pajak napisał(a):

   To bardzo ważny moment. Należy skrupulatnie śledzić i dokumentować kto dopuszcza się malwersacji publicznych funduszy na taką skalę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *