Menu
 • Menu

  Branża motoryzacyjna w Polsce – dobre wyniki za I kwartał 2017

  Branża motoryzacyjnaBranża motoryzacyjna w Polsce ma się coraz lepiej. Po udanym roku 2016, dane za I kwartał 2017 roku wskazują na ciągły wzrost liczby rejestrowanych nowych samochodów. Od stycznia do marca zarejestrowano 125,9 tys. nowych samochodów osobowych, 14,6 tys. dostawczych, 6,2 tys. ciężarowych oraz 2,9 tys. motocykli i 3,7 tys. motorowerów. Gwałtownie rośnie liczba rejestrowanych aut z napędem hybrydowym.

  Liczba zarejestrowanych nowych samochodów osobowych wzrosła o 21,2 tys. w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku. Wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału wyniósł natomiast 11,2%. Chociaż popyt na auta osobowe generowany jest głównie przez klientów instytucjonalnych, (w tej grupie rok do roku wzrósł o 24,6%), wzrasta też popyt wśród klientów prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą.

  Liczba rejestrowanych nowych samochodów osobowych klientów indywidualnych rok do roku zwiększyła się o 13,4%, a ich udział w tym rynku osiągnął 36%.

   

  Dużą dynamikę wykazuje wzrost liczby rejestrowanych nowych aut w segmencie premium. Jak mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego:

  W okresie od stycznia do marca ich sprzedaż zwiększyła się o ponad 30% i wyniosła 15,7 tys. szt. Cztery największe marki premium, tj. BMW, Mercedes-Benz Audi oraz Volvo odnotowały wzrost sprzedaży oscylujący wokół 30%. Chociaż wśród nabywców wciąż przeważają firmy i instytucje, które w ostatnim kwartale zarejestrowały aż o 31,3% aut premium więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, to dynamika wzrostu sprzedaży wśród klientów indywidualnych jest również imponująca – nabyli oni w I kwartale o 25,6% więcej aut premium niż przed rokiem.

  Branża motoryzacyjna odnotowała zwiększone zainteresowanie alternatywnymi paliwami

  I kwartał 2017 roku był kolejnym, w którym rosła liczba rejestrowanych samochodów z napędami alternatywnymi. Od stycznia do marca liczba zarejestrowanych nowych takich aut osiągnęła poziom 4,9 tysięcy, czyli prawie tyle, co w całym pierwszym półroczu 2016 roku, nie licząc pojazdów zasilanych gazem. Aż 95% pojazdów w tej grupie stanowią hybrydy. Słabiej rośnie natomiast sprzedaż samochodów elektrycznych (5% rok do roku).

  Gorsze wyniki zanotowano w przypadku rejestracji nowych samochodów dostawczych i ciężarowych. Wzrost nowych rejestracji samochodów dostawczych wyniósł tylko 4,7% w porównaniu do I kwartału 2016 roku, a liczba rejestracji osiągnęła wartość 14,6 tys. sztuk. Natomiast liczba rejestracji nowych samochodów ciężarowych spadła w tym czasie o 0,9% do poziomu 6,2 tys. sztuk.

  Całkiem dobrze przedstawiają się wyniki dotyczące sprzedaży przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5t. Tu wzrost wyniósł 8,1% do poziomu 6,3 tys. sztuk. Liczba rejestrowanych nowych autobusów wzrosła o 7,2% i wynosiła 0,5 tys. sztuk.

  W I kwartale 2017 roku odnotowano znaczny wyrost produkcji w fabrykach samochodów ulokowanych w Polsce. W tym czasie wyprodukowano 202,5 tys. pojazdów samochodowych. Oznacza do wzrost o 7,3% w porównaniu do I kwartału 2016 roku. Branża motoryzacyjna w Polsce odczuwa też zwiększony popyt za granicą. Wartość eksportu produktów motoryzacyjnych w 2016 roku wynosiła 30,4 mld euro.

  Źródło – KPMG

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *