Menu
Menu

Boryszew ERG – silna marka zobowiązuje

Boryszew ERG - producent Borygo

Nie sposób wymienić wszystkie wyroby, które pojawiły się w katalogu firmy Boryszew ERG przez ponad wiek jej istnienia. Produktem, który na dobre zapisał się w historii przedsiębiorstwa, jest Borygo – najstarszy, doskonale znany polskim kierowcom, płyn do chłodnic samochodowych. W tym roku mija 50 lat od uruchomienia jego produkcji i to właśnie Borygo jest flagowym wyrobem chemicznym firmy, od lat uznawanym za lidera na polskim rynku.

Historia firmy

Zlokalizowany w Sochaczewie Boryszew ERG, którego historia sięga początków XX wieku, to jedno z najstarszych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce. Jego losy pokazują, że mimo licznych zawirowań i zmian profilu działalności przez lata można utrzymywać silną pozycję na rynku i wciąż się rozwijać. Fabryka powstała w 1911 roku i początkowo wytwarzała sztuczny jedwab. Jej działalność przerwała I wojna światowa, a po jej zakończeniu profil produkcyjny uległ zmianie. Zamiast przędzy wytwarzano proch ćwiczebny dla wojska, do oferty wprowadzono farmaceutyki i kosmetyki. Rozbudowę fabryki przewidzianą na koniec lat 30. przerwały ponowne działania wojenne. Po ich zakończeniu uruchomiono gorzelnię i tartak, a w 1947 roku wprowadzono do oferty „prawdziwą” chemię, czyli octan amylu oraz pierwsze w Polsce płyny chłodnicze na bazie gliceryny, metanolu i alkoholi. Kolejno oferta rozszerzała się o tłoczywa, płytki podłogowe, stearyniany, styropian, ftalan dwuoktylu. Stopniowo kształtował się obecny profil produkcyjny.

Obecna rzeczywistość

Współczesny Boryszew ERG dostarcza wyroby dla wielu branż. Produkcja dla motoryzacji to przede wszystkim płyny eksploatacyjne do samochodów. Firma od lat buduje swoją pozycję w branży chemicznej, oferując środki pomocnicze do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Inną gałęzią przemysłu, do której Boryszew kieruje swoją ofertę, m.in. siding i podsufitkę dachową PVC, jest budownictwo.

Flagowym produktem Boryszewa jest płyn do chłodnic samochodowych Borygo. Jego produkcję uruchomiono w 1968 roku. Był to pierwszy w kraju płyn na bazie glikolu zawierający pełny zestaw inhibitorów korozji. Wieloletnia, trwająca do dziś produkcja płynu, a także fakt, że przez wiele lat Borygo było jedynym tego typu produktem na rynku, utrwalił w świadomości Polaków popularny schemat myślowy: płyn do chłodnic = Borygo. Do dziś ta nazwa-symbol oznacza popularne niezamarzające medium chłodzące, stosowane w chłodnicach samochodów.

Posiadanie silnej marki, jaką niewątpliwie jest Borygo, to duża wartość dla przedsiębiorstwa, ale również wyzwanie. W dobie szybko postępujących zmian technologicznych wyroby muszą ewoluować wraz z rynkiem, a asortyment musi zmieniać się wraz z odbiorcami i ich wymaganiami, co pociąga za sobą konieczność modernizacji technicznej oraz zmian w postrzeganiu samego produktu.

Adaptacja i rozwój

O przetrwaniu na rynku decyduje umiejętność adaptacji, dlatego Boryszew stale pracuje nad rozwiązaniami, które pozwalają dostosowywać jakość wytwarzanych płynów do szybko rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Aktualnie Dział Badawczo-Rozwojowy firmy realizuje współfinansowany z Funduszy Europejskich projekt ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych. W trakcie opracowywania są innowacyjne receptury i technologie produkcji nowego płynu do silników spalinowych, obecnie niewystępującego na rynku.

Nowe zastosowania produktów przeciwmroźnych

Chociaż motoryzacja jest dla firmy niezwykle ważna, równolegle zespół poszukuje nowych zastosowań dla produktów przeciwmroźnych. Kilka lat temu Boryszew uruchomił produkcję środków do odladzania dla sektora lotniczego. Do niedawna polskie porty lotnicze stosowały głównie produkty do odladzania pasów startowych produkowane przez zachodnioeuropejskie koncerny. Od kilku sezonów powiększa się liczba lotnisk, zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy, gdzie stosuje się środki do odladzania marki Borygo. Dział Badawczo-Rozwojowy firmy pracuje nad recepturą nowego płynu zabezpieczającego przed oblodzeniem samoloty. Warunki zimowe, szczególnie temperatura utrzymująca się poniżej 0°C, wymagają stosowania na lotniskach odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Samoloty muszą przed startem zostać odśnieżone, odlodzone i odszronione, w przeciwnym razie siła nośna płatów oraz właściwości aerodynamiczne całego samolotu uległyby pogorszeniu. Zastosowanie naszego produktu nie tylko pomoże usunąć z powierzchni różnego rodzaju oblodzenia, lecz także zabezpieczy powierzchnię samolotu przed ponownym zamarzaniem.

Warunki zimowe to wyzwanie nie tylko dla kierowców i sektora powietrznego. Produkty przeciwmroźne mogą znaleźć zastosowanie również w branży kolejowej, energetyce, a także wielu innych gałęziach przemysłu. Ambicją firmy Boryszew jest stworzenie takiej gamy produktów przeciwmroźnych Borygo, która pozwoli na ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie mróz oraz opady atmosferyczne mogą powodować niebezpieczeństwo i straty.

_________
Tekst: Marlena Krohn, dyrektor zarządzająca, Boryszew ERG

Marlena Krohn, Boryszew ERG, dyrektor zarządzająca,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.