Menu
 • Menu

  Boeing 787-9 dla LOT-u już w tym tygodniu

  Boeing 787-9

  (Fot. LOT)

  Pierwszy z czterech Boeing 787-9 Dreamliner już w tym tygodniu ma trafić do Polski. Jest on o 6 metrów dłuższy od modelu 787-8 i zabiera na pokład 294 pasażerów. Drugi z zamówionych egzemplarzy – jak podaje Polska Agencja Prasowa – ma przylecieć w kwietniu, ostatni natomiast w na początku 2019 roku. Wtedy LOT będzie posiadał w sumie 12 samolotów Dreamliner.

  Boeing 787-9 ma wystartować w czwartek z zakładu w Everett niedaleko Seattle, a w piątek rano przybędzie do Warszawy. Przelot zajmie mu 11 godzin.

  Jak podaje PAP, Boeing 787-9 wyposażony został w nowej generacji silniki Rolls-Royce’a. Jego zasięg wynosi w związku z tym 13350 km i jest o 700 km większy niż modelu 787-8. Samolot dla LOT-u zabiera na pokład 24 pasażerów w klasie biznes, 21 pasażerów w klasie premium economy oraz 249 w ekonomicznej. Dla porównania model 787-8 może pomieścić w sumie 252 pasażerów.

  W swój pierwszy rejs komercyjny nowy nabytek uda się do Chicago. Na tej właśnie trasie LOT przewozi najwięcej osób. Kolejne egzemplarze będą latać z Warszawy do Nowego Jorku, Toronto i Seulu. Przewoźnik zapowiada jednak możliwość zmian, w zależności od natężenia przewozów.

  Od czasu dostarczenia pierwszych samolotów Dreamliner LOT znacząco zwiększył liczbę tras i przewożonych pasażerów. Dlatego właśnie zdecydowano się na zakup zupełnie nowej, powiększonej wersji. Dzięki zwiększeniu liczby miejsc zmaleją również koszty przewozu, co przełożyć się może na ceny biletów – zapowiada przewoźnik.

  Boeing 787-9 bardziej oszczędny i ekologiczny

  Powiększony Dreamliner charakteryzuje się niższym zużyciem paliwa w przeliczeniu na jednego pasażera. Oznacza to oszczędność dla linii i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. LOT zapowiada, że w sezonie największego nasilenia lotów nie będzie miał problemów z zapełnieniem wszystkich miejsc. Popyt na loty stale rośnie i już przewyższa dostępną ofertę.

  Boeing 787-9 posiada możliwość zainstalowania w przyszłości ogólnie dostępnego Internetu, zmienione fotele i nowy system zapewniający rozrywkę w czasie lotu.

  LOT zapowiada kolejne zamówienia. Liczba przewiezionych pasażerów stale rośnie i osiągnęła w 2017 roku 6,8 miliona. Również w 2017 roku uruchomiono 27 nowych połączeń; między innymi z Warszawy do Los Angeles i z Krakowa do Chicago.

  Na ten rok zapowiedziane zostało otwarcie dodatkowych – między innymi z Warszawy do Singapuru, – z Warszawy do Skopje i Podgoricy, na moskiewskie Domodiedowo, z Krakowa do Budapesztu, z Rzeszowa do Newark oraz z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago.

  W roku 2018 LOT otrzyma – poza trzema Boeingami 787-9 – trzy Boeingi 737 MAX 8 i sześć Embraerów 195. W sumie jego flota powiększy się o 12 maszyn.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *