Menu
 • Menu

  Bezpłatne leki – okazały się jedynie wabikiem na wyborców

  bezpłatne lekiOd 1 września 2016 roku osoby, które skończyły 75 lat mają prawo do otrzymywania bezpłatnych leków.

  Podczas pierwszego roku funkcjonowania programu 75 plus, skorzystało z niego 2,2 mln osób, w aptekach wydano w sumie 40 mln bezpłatnych opakowań leków, a Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 564 mln zł.

  Na bezpłatne leki mogą liczyć osoby, które skończyły 75 lat. Lekarz wypisując receptę, zaznacza w kodzie dodatkowych uprawnień literkę S. Warunkiem otrzymania bezpłatnego leku jest schorzenie mieszczące się w zakresie farmaceutyków objętych refundowaniem i mieszczących się w wykazie bezpłatnych. Na tej liście znajduje się obecnie 1530 medykamentów, obejmujących 113 substancji czynnych. Do tej pory recept z literką S wystawiono 15 mln. Wykaz bezpłatnych leków znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

  Pomoc, czy propaganda?

  Darmowe leki, to jedna z obietnic wyborczych PiS. Niestety, jeśli seniorzy liczyli, że wszystkie ich lekarstwa stosowane w chorobach przewlekłych będą darmowe, to się rozczarowali. Wykaz jest aktualizowany co dwa miesiące, tak jak lista refundacyjna, ale choć resort zdrowia dodaje do niego kolejne pozycje, to inne znikają.

  Tak stało się m.in. z niektórymi lekami stosowanymi u chorych na Parkinsona, obturacyjną chorobę płuc i nadciśnienie. Na darmowe leki nie mogą liczyć osoby chore na jaskrę czy cukrzycę. Lekarze mówią wprost, że na ministerialną listę trafiły głównie leki, które wcześniej były dostępne na ryczałt, a więc pacjent płacił za nie kilka złotych.

  Zamieszanie wyniknęło już na początku wprowadzenia wykazu. Okazało się bowiem, że ten sam lek stosowany w leczeniu zakrzepicy żył jest dla pacjentów bezpłatny, natomiast używany przez osoby cierpiące na migotanie przedsionków – płatny 100 proc. ceny.

  Fundacje reprezentujące pacjentów krytykują rządowy pomysł, twierdząc, że takie działanie, to zwykła propaganda. Uważają, że uczciwe byłoby wprowadzenie dopłat do leków. Pacjent po przekroczeniu pewnej puli rocznych wydatków, powinien dostawać dopłaty na realizację kolejnych recept.

   

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *