Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Bezpieczny biznes? Pomyśl o faktoringu dla firm

Zamierzasz rozpocząć pracę na własny rachunek, jednak obawiasz się nierzetelnych kontrahentów spóźniających się z terminem zapłaty. Nie rezygnuj ze swoich aspiracji, lecz pomyśl o faktoringu dla firm – rozwiązaniu, dzięki któremu uchronisz się przed utratą płynności finansowej.

Płynność finansowa odgrywa kluczową rolę przy prowadzeniu własnej firmy. Dzięki niej ryzyko zamknięcia działalności z powodu niewypłacalności nie jest duże. Nic więc dziwnego, że każdy przedsiębiorca stara się na wszelkie możliwe sposoby zabezpieczyć swoje interesy. Faktoring dla firm jest opcją, która pozwoli ci nie tylko uchronić płynność finansową, ale i zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Na czym polega istota faktoringu?

Faktoring dla firm to rozwiązanie, w ramach którego faktor (firma faktoringowa) decyduje się przejąć finansowe zobowiązania wynikające z faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych przez faktoranta (przedsiębiorcę korzystającego z usług). Dzięki temu należności trafiają na konto przedsiębiorcy natychmiast po dokonaniu sprzedaży. Natomiast obowiązek monitorowania spływu należności spada na firmę faktoringową.

Wybierz faktoring dla firm dostosowany do potrzeb

Faktoring dla firm to kilka wariantów, które można dopasować do potrzeb oraz oczekiwań. Wyróżnić można:

  • faktoring z regresem (tzw. faktoring niepełny) – polega na tym, że – w razie niewypłacalności kontrahenta – przedsiębiorca zobowiązany jest do uregulowania należności na konto faktora;
  • faktoring bez regresu (tzw. faktoring pełny) – polega na tym, że faktor bierze na siebie całą odpowiedzialność przy niewypłacalności kontrahenta; jeśli więc nie odzyska należności, faktorant nie musi regulować „długu”.

W przypadku faktoringu można także wyróżnić usługę skierowaną do firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami (tzw. faktoring eksportowy). Proponowane są ponadto rozwiązania dedykowane wyłącznie np. mikro przedsiębiorstwom czy firmom transportowym.

Należy przy tym podkreślić, że wiele firm faktoringowych oferuje usługę tzw. faktoringu odwrotnego. – Jest to usługa, w ramach której przedsiębiorca zyskuje dodatkowy czas na zapłatę swoich zobowiązań wynikających z wystawionych przez dostawcę faktur zakupowych. Faktor przejmuje należności i terminowo wpłaca je sprzedawcy, zaś faktorant reguluje swoje zobowiązanie w firmie faktoringowej – wyjaśnia specjalista z Bibby Financial Services.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Faktoring dla firm może okazać się doskonałym narzędziem pozwalającym na zachowanie płynności finansowej. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą bezpiecznie prowadzić swój biznes bez obaw o jej utratę z powodu spóźniających się z płatnościami lub niewypłacalnych kontrahentów.

Jednak faktoring dla firm niesie ze sobą znacznie więcej zalet:

  • możliwość wynegocjowania rabatów u dostawców za szybszą płatność,
  • większa konkurencyjność dzięki wystawianiu faktur z odroczonym terminem spłaty.

7 odpowiedzi na “Bezpieczny biznes? Pomyśl o faktoringu dla firm”

  1. Mariusz pisze:

    Dziękuję, że przybliżają Państwo termin faktoringu. Będę musiał pomyśleć i nad takim rozwiązaniem, by zabezpieczyć odpowiednio finanse swojej firmy. Najpierw oczywiście zgłoszę tę kwestię do naszych doradców prawnych i czuwających również nad sprawami finansowymi specjalistów z kancelarii conselion.pl Do tej pory zawsze podpowiadali mi najlepsze możliwe rozwiązania.

  2. Branża faktoringowa od kilku lat rozwija się z dwucyfrową dynamiką wzrostu obrotów i osiągnęła już 8% udziału w PKB. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie bardzo popularny stał się faktoring pełny, który stanowi już 55% obrotów branży i faktoring eksportowy. Popularność pierwszego może wynikać z ciągłego wzrostu nieuregulowanych zaległości i liczby niesolidnych dłużników – o czym informuje np. BIG Infomonitor, a drugiego z częstych w ostatnim czasie wahań kursów walut.

  3. MM pisze:

    Idea faktoringu jest naprawdę ciekawa. Na plus działa też spora różnorodność jeśli chodzi o rodzaje tej usługi.

  4. mewa pisze:

    chyba i jedno i drugie, rynek poszedł to przodu a idea money chyba plasuje się w czołówce faktorów w polsce

  5. PrzemP pisze:

    A jeżeli chodzi o faktoring dla małych przedsiębirostw (nawet jednoosobowych)?

  6. dislocure pisze:

    jeśli chodzi o faktoring w idea money, to z tego co się orientuje to każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej usługi, dotyczy to także tych samozatrudnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.