Menu
 • Menu

  Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Poznaj kilka ważnych zasad

  piecyka gazowegoCo roku słyszymy o zatruciu – nierzadko śmiertelnym – tlenkiem węgla, w konsekwencji nieprawidłowego użytkowania piecyka gazowego. Przyczyną może być także niesprawność urządzenia. Zobacz, w jaki sposób korzystać z piecyka gazowego, by nie stanowił on żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

  Kupuj tylko nowe urządzenia, montowane przez specjalistów

  Decydując się na zakup piecyka gazowego, wybierz się do autoryzowanego sprzedawcy. Urządzenia używane, o nieznanej historii serwisowania, będą być może tańsze, ale za taką oszczędność możemy zapłacić życiem lub zdrowiem. Nowy piecyk, kupiony w autoryzowanym sklepie, posiada specyfikację techniczną i odpowiednie atesty. Musi być wyposażony także w sprawne czujniki, zabezpieczające przed zanikiem ciągu.

  Kupując produkt nowy, mamy pewność, że spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, jest sprawny, a ewentualne usterki podlegają gwarancji. Istotne jest również to, aby montaż piecyka gazowego przeprowadzony został poprawnie. Dlatego też warto skorzystać z usług specjalistów posiadających uprawnienia gazowe potwierdzone przez odpowiednią legitymację. Kupując piecyk, zapytajmy o jego montaż – zazwyczaj jest on dostępny w ofercie usług.

  Zadbaj o wentylację pomieszczenia

  Sprawny piecyk to jeszcze nie koniec warunków, jakie musimy wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Pomieszczenie, w którym planujemy zamontować urządzenie, musi być wentylowane. Przyjrzyjmy się zatem drożności kanałów wentylacyjnych, w razie konieczności zamontujmy kratki wentylacyjne w drzwiach.

  Zapoznaj się z instrukcją obsługi

  Producenci zapewniają, że piecyki gazowe przeznaczone do domów są w pełni bezpieczne – pod warunkiem, że będziemy stosowali się do wszystkich zasad wymienionych w instrukcji obsługi. Obowiązkowo należy zapoznać się ze wskazówkami i zachować instrukcję na przyszłość, by móc wrócić do niej w razie wątpliwości.

  Pamiętaj o serwisowaniu

  Jednym z warunków koniecznych dla prawidłowego, bezpiecznego użytkowania piecyka gazowego jest poddawanie go przeglądom okresowym. Serwis, wykonywany raz do roku, powinien obejmować badanie stanu instalacji gazowej, sprawdzenie wentylacji w pomieszczeniu, sprawdzenie kanału spalinowego i badanie urządzeń przesyłowych. Serwis musi być przeprowadzany przez osoby uprawnione, podobnie jak wszelkie poprawki i przebudowy instalacji.

  Zamontuj czujnik tlenku węgla

  Nawet jeśli spełniliśmy wszystkie wymagania omówione powyżej, warto pokusić się o zainstalowanie czujnika tlenku węgla. Kosztuje około 100 zł, a może uratować nam życie w razie awarii instalacji. Czujnik tlenku węgla zaalarmuje nas, gdy stężenie gazu w powietrzu nie będzie jeszcze groźne dla naszego zdrowia, a więc da nam czas, potrzebny na reakcję.

  Piecyk gazowy to urządzenie wymagające dokładnego stosowania się do wskazań producenta. Dotyczy to zarówno montażu, użytkowania, jak i serwisowania. Najmniejsze odstępstwa mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka powstania awarii, które często kończą się tragicznie.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *