Menu
 • Menu

  Banery reklamowe – gdzie można je wieszać zgodnie z prawem?

  Banery reklamoweChcesz powiesić baner reklamowy? Dobra decyzja. Ta forma reklamy outdoorowej pozwoli Ci dotrzeć ze swoim przekazem do dość szerokiej grupy odbiorców. Pamiętaj jednak, że przed umieszczeniem reklamy musisz się upewnić, czy wieszasz ją zgodnie z prawem. Jakie przepisy należy uwzględnić, aby nie narazić się na problemy? Wyjaśniamy.

  Umieszczanie banerów reklamowych, jak i innych przestrzennych reklam zewnętrznych jest regulowane przepisami prawa. Musisz zatem pamiętać o kilku kwestiach, zanim materiał zawiśnie w miejscu docelowym.

  Zwróć uwagę na to, do kogo należy teren, na którym chcesz powiesić baner reklamowy

  Jeśli chcesz umieścić baner na terenie należącym do Twojej firmy albo do Ciebie – znika problem związany z ubieganiem się o pozwolenie na jego powieszenie. Jeżeli jednak „upatrzyłeś” sobie miejsce na płocie czy fasadzie budynku – skontaktuj się z właścicielem i poproś o pozwolenie na wykorzystanie tej przestrzeni. Najlepiej spisać umowę cywilno-prawną i uregulować kwestię „wynajmu” powierzchni, ustalając wysokość opłaty za powieszenie banera.

  Banery reklamowe: na fasadzie budynku czy jako osobna konstrukcja?

  Kwestie związane z wieszaniem banerów reklamowych reguluje również prawo budowlane. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 r.), ustawienie nowej, oddzielnej konstrukcji, na której zawiśnie baner (np. stelaża) może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Jest ono konieczne w większości przypadków. Dlatego przed postawieniem takiej konstrukcji warto wybrać się do właściwego starostwa powiatowego i upewnić się, czy będzie konieczna zgoda władz samorządowych.

  A co, gdy baner ma zawisnąć na płocie czy fasadzie budynku? Wówczas, zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 6 w/w ustawy, pozwolenie nie jest potrzebne. Ale uwaga! Powieszenie banera może być sprzeczne z prawem, jeżeli:

  • budynek ma status zabytkowego,
  • baner zasłania dostęp światła dziennego do wnętrza budynku – w takiej sytuacji czasami rozwiązaniem mogą być specjalne siatki mesh, dostępne m.in. w ofercie OpenPrint.pl. Warto jednak upewnić się, czy nie będą one przeszkadzać użytkownikom budynku,
  • budynek nie znajduje się na terenie uznawanym za zabudowany.

  Wieszanie banera przy drodze

  Podczas wieszania banerów reklamowych warto zwrócić również uwagę na przepisy prawa o ruchu drogowym. Jeśli zatem chcesz umieścić reklamę w pasie drogowym, musisz koniecznie zgłosić ten fakt do właściwego starostwa powiatowego. Art. 43 tej ustawy wskazuje również dokładnie, w jakiej odległości od krawędzi jezdni mogą znajdować się reklamy. I tak:

  • przy autostradach jest to 30 m na terenie zabudowanym i 50 m na niezabudowanym,
  • przy drogach ekspresowych odpowiednio 20 i 40 m,
  • przy drogach krajowych – 10 i 25 m,
  • przy drogach wojewódzkich i powiatowych – odpowiednio 8 i 20 m,
  • przy drogach gminnych: 6 i 15 m.

  Dokonaj więc pomiarów, aby upewnić się, że nie przekraczasz granic ustalonych przez prawo. Dobierz wielkość nośników w taki sposób, aby spełnić wymogi legislacyjne, a jednocześnie zrealizować swoje cele promocyjne.

  Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości zarówno co do tego, czy wybrane przez Ciebie miejsce jest odpowiednie zgodnie z prawem na montaż banneru, jak i co do rozmiaru i typu reklamy – skontaktuj się z ekspertami. Specjaliści z doświadczonej drukarni podpowiedzą Ci, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *