Menu
 • Menu

  Autostrada A1 otrzymała automatyczny system poboru opłat

  Autostrada A1Autostrada A1 otrzymała nowy system płatności AmberGo. Na jednym z odcinków kierowcy nie będą już potrzebować biletów, ani opłacać przejazdu przy bramkach – pisze Polska Agencja Prasowa. Jak wyjaśnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na konferencji prasowej w czwartek 5 lipca 2018 roku, system będzie automatycznie odczytywał tablice rejestracyjne posiadaczy specjalnej aplikacji.

  System pozwoli znacznie szybciej pokonywać autostradę. Projekt ma charakter pilotażowy, a pobór elektroniczny dokonuje się w obu kierunkach na odcinku z Rusocina do Nowej Wsi. Mogą z niego korzystać kierowcy samochodów zarejestrowanych w Polsce.

  Osoby, które chcą skorzystać z nowego rozwiązania, muszą pobrać aplikację autopay transport. Konieczne jest też założenie w systemie własnego konta i podanie numeru karty płatniczej. Autostrada A1 będzie dostępna dla użytkowników aplikacji na całej długości dopiero od 1 lipca 2019 roku. Wtedy też system funkcjonował będzie na wszystkich wjazdach.

  Zastosowanie nowego systemu umożliwi dwukrotne zwiększenie przepustowości bramek. Dotychczas wynosiła ona 300 samochodów na godzinę. Liczba ta zwiększy się do 600.

  W tym roku, jednak podczas wakacyjnych wyjazdów, z powodu niewydolności stosowanego jeszcze systemu bramki będą otwierane w godzinach największego ruchu urlopowiczów. Autostrada A1 zostanie otwarta dla bezpłatnego przejazdu, jeśli czas oczekiwania przed bramką przekroczy 25 minut.

  Autostrada A1 będzie udrażniana w podobny sposób jak w ubiegłym roku

  Jak powiedział Adamczyk: Również i w tym roku w czasie wakacyjnych weekendów od godziny 16:00 w piątek do północy z niedzieli na poniedziałek stosujemy podobne zasady i ułatwienia, jak w latach poprzednich, czyli odstąpienie od poboru opłat na czas 30 minut, jeżeli czas oczekiwania na dojeździe do punktu poboru opłat przekroczy 25 minut. (cytat za PAP)

  Zwyczaj wakacyjnego otwierania bramek został wprowadzony w 2014 roku. Od 2016 roku czas otwarcia ograniczono jednak, by zmniejszyć straty, jakie wynikały z braku uiszczania opłat przez kierowców.

  Na okres wakacji w tym roku ustalone zostały również “zaokrąglone stawki” za przejazd. Autostrada A1 dla samochodów osobowych na odcinku Rusocin – Nowa Wieś, Nowa Wieś – Rusocin kosztować będzie 30 zł zamiast 29,90 zł. Za odcinek Rusocin – Turzno, Turzno – Rusocin zapłacimy 27 zł zamiast 26,70 zł a na odcinku Rusocin – Lubicz, Lubicz – Rusocin opłata wzrośnie z 27,90 zł do 28 zł.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *