Menu
 • Menu

  Automatyka przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

  Automatyka przemysłowaJeśli chcesz osiągać jak najlepsze wyniki w swoim przedsiębiorstwie, powinieneś zadbać o zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Pozwoli to na wytwarzanie jeszcze większej ilości produktów w znacznie krótszym niż dotychczas czasie.

  Nic dziwnego, że coraz więcej firm stara się wprowadzić zautomatyzowane metody produkcji. Są one niezawodne i w wielu przypadkach wykluczają ryzyko błędu, co niestety jest niemożliwe w sytuacji, gdy zajmuje się tym człowiek. Przedsiębiorcy ograniczają rolę człowieka w tej sferze, dając pole do popisu maszynom. Dzięki temu firmy rozwijają się w naprawdę szybkim tempie.

  Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

  Celem automatyki przemysłowej jest, jak sama nazwa wskazuje, automatyzacja procesów produkcyjnych. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to dział automatyki, który rozwija się najszybciej i wprowadza ogromną ilość unowocześnionych procesów technologicznych. Popularność automatyki przemysłowej jest związana z zapotrzebowaniem na systemy, które wytwarzają produkty w jeszcze szybszy i tańszy sposób.

  Plusy automatyki przemysłowej

  Największą zaletą automatyzacji procesów produkcyjnych jest z całą pewnością większa wydajność. Firmy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie właśnie z tego powodu. Dzięki temu, że każde urządzenie może być zaprogramowane osobno, dopasowanie ich do potrzeb przedsiębiorstwa jest możliwe w 100%. Pamiętaj, że jedna, poprawnie skalibrowana maszyna jest w stanie zastąpić nawet kilku pracowników.

  Minusy automatyki przemysłowej

  Automatyka przemysłowa ma również swoje minusy. Za jej największą wadę operatorzy wskazują zmniejszenie liczby pracowników koniecznych do pracy i nadzoru procesu produkcyjnego. Ludzie są zastępowani przez maszyny, a kolejne stanowiska są redukowane. Wady wskazują również właściciele firm.

  Zarzucają oni systemowi fakt, że przy nieprawidłowym ustawieniu często wyklucza się możliwość automatycznej walidacji. Z tego powodu może zdarzyć się, że wytworzone produkty okażą się wadliwe, co wygeneruje ogromne straty w firmie. Jeśli mamy do czynienia z maszynami sterowanymi przez pracownika, może on zawczasu wychwycić błąd, a następnie wyeliminować go. Dzięki temu szkoda będzie niewielka i szybko uda się ją naprawić bez konieczności powtarzania całego procesu od początku.

  Rozwój automatyki przemysłowej – co dalej?

  Automatyka przemysłowa rozwija się w bardzo szybkim tempie. Odgrywa dużą rolę w procesach produkcyjnych, przez co coraz więcej przedsiębiorstw nie wyobraża sobie bez niej pracy. Obecna jest w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, o czym wielu ludzi nawet nie wie. Znajdziemy je zarówno w firmach zajmujących się produkcją farmaceutyków, jak również żywności. Mimo kilku wad, jej zalety zdecydowanie przeważają i wspierają wytwarzanie różnorodnych produktów.

  Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący części i elementy automatyki przemysłowej w tym między innymi panele operatorskie HMI – https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *