Menu
 • Menu

  Amerykańskie cła – czy odczują je również polskie firmy?

  Amerykańskie cłaZapowiedź Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł na aluminium i stal może doprowadzić do wojny handlowej. Amerykańskie cła odczują też polskie firmy, ale nie będzie to dla nich silny cios – pisze “Puls Biznesu”. Plany amerykańskiego prezydenta mają zostać zrealizowane jeszcze w tym tygodniu. Cło na importowaną stal wyniesie prawdopodobnie 25% a na aluminium 10%. Ich wprowadzenie ma wesprzeć amerykańskich producentów.

  Jak twierdzi Trump, firmy produkujące w USA ucierpiały z powodu niesprawiedliwych umów międzynarodowych. Jednak amerykańskie cła mogą doprowadzić do wojny celnej, o czym świadczą spadające notowania na giełdach. Sam prezydent twierdzi, że Ameryka traci w kontaktach gospodarczych z prawie każdym krajem. Dlatego wojna handlowa jest dla USA niegroźna i “łatwa do wygrania” – pisze “Puls Biznesu”.

  Konflikt będzie dotyczył przede wszystkim Chin. Jednak inni partnerzy Stanów Zjednoczonych również nie pozostaną obojętni. Amerykańskie cła skrytykowała już Komisja Europejska. Import z USA również może zostać obłożony nowymi cłami.
  Jak zauważa “Puls Biznesu”, na cłach mogą zyskać wielkie koncerny amerykańskie produkujące stal i aluminium. Jednocześnie wyższe ceny tych metali oznaczają kłopoty dla tamtejszego przemysłu samochodowego.

  Czy amerykańskie cła uderzą w polskie firmy?

  Eksport metali z Polski do USA w 2017 roku wyniósł zaledwie 9 tysięcy ton. Jest to bardzo niski poziom, więc same cła nie powinny mieć większego wpływu na polskie firmy. Z drugiej strony producenci z Europy i Azji będą mogły próbować zrekompensować sobie spadek sprzedaży w USA przez większą obecność na innych rynkach w tym polskim.

  Na początku lat dwutysięcznych ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush również wprowadził cła na stal. W odwecie Unia Europejska zablokowała import części towarów z USA. Jednak wówczas amerykańskie cła nie wzmocniły miejscowego przemysł stalowego. Zaszkodziły natomiast producentom samochodów.

  Trump uznał jednak amerykańskie hutnictwo za sektor ważny dla bezpieczeństwa i obronności kraju. Cła dotyczą tym razem wyłącznie produktów wytwarzanych w USA. Nie objęto nimi wyrobów, które Amerykanie muszą sprowadzać.

  Jeśli więc cło obejmie wyłącznie surowce, na przykład aluminium pierwotne, wówczas polskie firmy nie odczują żadnych negatywnych skutków. Aluminium pierwotne nie jest produkowane w naszym kraju już od 2009 roku. Sprowadza się je z zagranicy. Amerykańskie cła na aluminium mogłyby nawet pomóc naszym firmom. Mniejsza sprzedaż w Stanach oznaczać będzie większą podaż surowca na świecie, co może wpłynąć na jego niższą cenę.

  Problem powstanie, jeśli amerykańskie cła obejmą również wyroby aluminiowe. Polskie firmy dostarczają na przykład wyroby dla firm budujących wieżowce na Manhattanie. Tylko na tej wyspie zużywa się niemal tyle samo aluminiowych materiałów budowlanych co w całej Europie.

  Jednak – zdaniem ekspertów – mimo ceł polskie firmy nie zrezygnują z amerykańskiego rynku, gdyż jest on dla nich zbyt atrakcyjny.

  Źródło – Puls Biznesu

  Jedna odpowiedź do “Amerykańskie cła – czy odczują je również polskie firmy?”

  1. ibrahim ibn jakub napisał(a):

   myster tru…p sram na twoje cła, tak samo, jak sram na israelskie usa.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *