Menu

Menu

Czy altana w ogrodzie jest potrzebna?

altana w ogrodzieNa przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wygląd przydomowych ogrodów bardzo się zmienił. Nie spełniają już tylko funkcji praktycznych, ale przede wszystkim dekoracyjne. Oryginalne zagospodarowanie to powód do dumy i zadowolenia.

Jak funkcjonalnie zagospodarować ogród

Ogród to przede wszystkim kwitnące krzewy, rabaty z kwiatami i zielona trawa. W takim otoczeniu można się skutecznie zrelaksować i odpocząć. Odpoczynek będzie znacznie efektywniejszy, jeżeli w ogrodzie stworzymy klika dodatkowych stref relaksu. To basen, altana ogrodowa i miejsce do grillowania. Te dwa ostatnie najczęściej połączone są w jedną. W ten sposób stają się także miejscem do spotkań rodzinnych i towarzyskich. Na grillu można przygotować pyszne owoce i warzywa z własnego ogrodu (szaszłyki i karkówkę trzeba zakupić w sklepie), a dania spożywać w niedalekiej altance.

Jak wybrać altanę ogrodową?

Najważniejsze jest rozważenie jakie funkcje musi spełniać altana. Do ochrony przed deszczem i słońcem oraz krótkiego odpoczynku wystarczą najprostsze modele składające się z słupów nośnych i zadaszenia. Ich rozmiar pozwala na umieszczenie we wnętrzu stołu i ław lub krzeseł. Tego typu altany są łatwe do samodzielnego montażu, ich zaletą jest również możliwość zabudowy ścian przez gotowe elementy oferowane przez producentów. Taka konstrukcja pozwala także na rozłożenie inwestycji w czasie.

altana w ogrodzie

Altana ogrodowa może być także miejscem życia towarzyskiego, wtedy jednak powinna być większa i lepiej wyposażona. Przede wszystkim powinna skutecznie zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, czyli deszczem, wiatrem.

Najlepsze w tym wypadku są altany z pełnymi ścianami i o większych rozmiarach. Trzeba jednak pamiętać, że tylko altany do 25 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. W altanach tych swobodnie zmieszczą się stół i ławy.

W naturalną przestrzeń ogrodu najlepiej wpisują się altany drewniane, ale zastosowanie znajdą także altany wykonane z metalu i drewna. Dodatkowym akcentem może być odpowiednio dopasowane oświetlenie.

altana w ogrodzie

Fot. www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.