Menu
 • Menu

  Grupa Alibaba – stała się najdroższą firmą w Azji

  alibaba

  alibaba Source www.alibabagroup.com

  Chiński koncern Alibaba, świadczący usługi w branży sprzedaży internetowej, stał się najdroższą firmą w Azji. Doszło do tego dzięki ostatniej zwyżce akcji spółki na nowojorskiej giełdzie. Wartość Alibaby szacuje się w tej chwili na 360 mld USD. Oznacza to, że chiński gigant przewyższył dotychczasowego lidera, również chińską firmę Tencent. W ostatnim czasie akcje Grupy Alibaba wzrosły o 13,3% do poziomu 142,3 USD za akcję, przez co wartość spółki zwiększyła się o 42 mld USD.

  Alibaba wszedł na giełdę w Nowym Jorku we wrześniu 2014 roku. Cena emisyjna jego akcji wynosiła 68 USD za akcję. Natomiast na pierwszej sesji wzrosła do poziomu 92,7 USD za akcję, co oznaczało zwiększenie wartości o 36%.

  O ostatnich wzrostach cen akcji Alibaby zadecydowały dobre prognozy finansowe na rok fiskalny 2018. Wynika z nich, że sprzedaż spółki może wzrosnąć aż o 10%. Oznacza to zwiększenie sprzedaży wyższe, niż prognozowano wcześniej.

  Powodem tak dobrej perspektywy finansowej mają być udane inwestycje poczynione w nowe branże. Chodzi głównie o cloud computing i cyfrową rozrywkę. Dzięki stałemu rozszerzaniu swej oferty i docieraniu do coraz szerszej grupy klientów Alibaba szybko zwiększa sprzedaż, mimo że wzrost gospodarczy Chin spowalnia.

  W co inwestuje Grupa Alibaba?

  Wzorując się na rozwiązaniu o nazwie platforma AWS stosowanym przez swego amerykańskiego konkurenta, firmę Amazon, Alibaba zainwestował w segment cloud computingu. Odpowiada on obecnie za 5% przychodów chińskiego sprzedawcy. Stanowi za to najszybciej rosnący segment Alibaby.

  Za znaczny wzrost przychodów firmy odpowiadają też przejęcia. Chodzi o zakup serwisu Youku Tudou, który jest chińskim odpowiednikiem amerykańskiego Youtube’a, oraz największego reprezentanta branży handlu elektronicznego w krajach Azji Południowowschodniej – firmy Lazady.

  Przejęcie Youku Tudou umożliwiło koncernowi znaczące zwiększenie udziału w rynku rozrywki Internetowej. Chińscy posiadacze smartfonów – obok serwisów handlowych – coraz częściej korzystają z serwisów dostarczających rozrywkę. Stąd rosnąca popularność stron internetowych zawierających filmy i muzykę.

  Koncern Alibaba Group został założony w 1999 roku. Jego główna siedziba znajduje się w chińskim mieście Hangzhou w prowincji Zhejiang. Obecnie liczba użytkowników korzystających z usług handlu internetowego obsługiwanego przez serwisy należące do firmy szacowana jest na 448 milionów osób i firm.

  Dzięki nagłej zwyżce akcji Alibaby jego założyciel i właściciel Ma Yun znany też jako Jack Ma stał się w ciągu jednego dnia bogatszy o 2,8 miliarda USD. Mając 52 lata, Ma Yun jest w tej chwili najbogatszym człowiekiem w Azji. Posiada on majątek szacowany na 41 mld USD, dzięki czemu znajduje się na 14 miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *