Menu
 • Menu

  Airport City – nowe miasto na mapie Polski

  Airport CityRząd najwyraźniej chce nawiązać do czasów, gdy powstawały nowe miasta wokół wielkich inwestycji. Podobnie jak Gdynia wokół portu morskiego, tak Airport City ma urosnąć wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Według szacunków nowe polskie miasto ma liczyć nawet 50 tysięcy mieszkańców.

  Jak pisze na swym portalu Polsat News, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował dziennikarzy o planach budowy od podstaw nowego miasta. Airport City ma być zaplanowane starannie i od podstaw. Na samym początku zostaną zidentyfikowane potrzeby w porozumieniu ze wszystkimi ministrami, a także samorządem terytorialnym.

  Brane będą pod uwagę kwestie edukacji, obronności, zdrowia i bezpieczeństwa. Cała koncepcja Airport City ma zostać przygotowana jeszcze w tym roku – stwierdził Wild. Jej staranne przygotowanie jest niezbędne w związku z ambitnymi planami dotyczącymi nowego miasta. Airport City może liczyć nawet 50 tysięcy mieszkańców.

  Położenie miasta względem planowanego lotniska powinno umożliwić dojazd do niego środkami komunikacji miejskiej w ciągu 30 minut. Airport City będzie stanowić odpowiedź na potrzebę zatrudnienia personelu w przyszłym porcie lotniczym. Dzięki otwarciu CPK ma zostać stworzonych 37 tysięcy nowych miejsc pracy.

  Tak duży obiekt faktycznie stworzy w okolicy zwiększony popyt na rynku nieruchomości. Aby rozwój nie następował w sposób chaotyczny, rząd chce zaprojektować od podstaw całkiem nowe miasto z niezbędną infrastrukturą i instytucjami.

  Jakie możliwości generuje CPK dla Airport City?

  Gdyby powstał Centralny Port Lotniczy tereny wokół niego stałyby się niesłychanie atrakcyjne do inwestowania w nieruchomości. Dotyczy to również inwestycji na rynek mieszkaniowy. CPK ma powstać niedaleko jednaj z najważniejszych linii kolejowych i jednej z nielicznych polskich autostrad A2, która łączy Warszawę z Łodzią, a dalej z Poznaniem i Berlinem.

  Rząd chce zbudować CPK na terenie Stanisławowa w gminie Baranów. Gmina ta znajduje się niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Planowana inwestycja umiejscowiona została między dwoma wielkimi miastami – Warszawą i Łodzią. Odległość do stolicy wynosi 40 km.

  Sam nowy port lotniczy będzie należał do największych w Europie i znajdzie się w pierwszej dziesiątce największych na świecie. Docelowo będzie obsługiwał 100 mln pasażerów rocznie. Już po pierwszym etapie realizacji liczba ta wyniesie 45 mln. Pod budowę ma zostać wykupione 3 tysiące ha gruntów, a budowa potrwa 8 lat i powinna zakończyć się w roku 2017.

  Dzięki CPK dojdzie do trwałej integracji aglomeracji łódzkiej i warszawskiej. Oba miasta będą najlepiej skomunikowane w Polsce. Port lotniczy powinien również zwiększyć liczbę lotów tranzytowych przez Polskę. Prace budowlane mają rozpocząć się już w 2019 roku. Do tego czasu rząd planuje zakup gruntów pod budowę na podstawie nowej specustawy.

  Źródło – Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *