Menu
 • Menu

  Airbus w Wielkiej Brytanii – czy Brexit oznacza koniec produkcji?

  Airbus w Wielkiej BrytaniiBrexit może oznaczać koniec współpracy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w budowie samolotów Airbus. Jak pisze portal gazeta.pl, jeśli Londyn zdecyduje się na opuszczenie UE bez umowy handlowej, firma zrezygnuje z produkcji elementów swoich samolotów na Wyspach. Airbus w Wielkiej Brytanii wytwarza skrzydła. Pozostałe części dostarczają inne kraje Unii, a całość składana jest we Francji.

  Zdaniem przedstawicieli Airbusa brak porozumienia handlowego UE z Wielką Brytanią oznaczałby straty dla firmy rządu miliardów euro. Airbus obawia się też, że nawet gdyby doszło do Brexitu z uzgodnionym okresem przejściowym, również produkcja na Wyspach może stanąć pod znakiem zapytania z powodu podwyższonego ryzyka.

  Jeśli Airbus w Wielkiej Brytanii zaprzestanie produkcji, wówczas przeniesiona zostanie ona do innego kraju UE, Chin lub Stanów Zjednoczonych – pisze gazeta.pl.

  Airbus w Wielkiej Brytanii będzie miał problemy bez względu na rezultat rokowań Londynu z Brukselą

  Jak powiedział dyrektor operacyjny Airbus Commercial Aircraft Tom Williams: W każdym scenariuszu Brexit ma poważne negatywne konsekwencje dla brytyjskiego przemysłu lotniczego, w szczególności dla Airbusa. (cytat za gazeta.pl) Na razie jednak nie wiadomo, przed jakim wyzwaniem stanie firma, ponieważ negocjacje w sprawie opuszczenia UE ciągle trwają.

  Airbus w Wielkiej Brytanii produkuje skrzydła dla wszystkich samolotów cywilnych. Ponadto posiada tam duże zaplecze inżynieryjno-produkcyjne. W sumie zatrudnia na Wyspach 14 tysięcy osób, zaś jego kooperanci kolejne 110 tysięcy. Do budżetu brytyjskiego Airbus płaci 2 mld funtów rocznie w formie podatków.

  Zaprzestanie czy ograniczenie produkcji byłoby wiec ogromnym ciosem dla Londynu. To jednak może nastąpić, jeśli nie zostaną uporządkowane kwestie związane z cłami i uznawaniem certyfikatów. Zapowiedź Airbusa jest kolejnym poważnym ostrzeżeniem dla Wielkiej Brytanii. Tydzień temu Konferencja Brytyjskiego Przemysłu ostrzegła, że Brexit może przyczynić się do likwidacji ocalałej resztki brytyjskiego przemysłu samochodowego.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło – gazeta.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *