Menu
 • Menu

  6 zawodów przyszłości

  Na rynku pracy zachodzą zmiany, które wynikają nie tylko ze zmiany pokoleniowej (na emerytury zaczynają powoli przechodzić osoby urodzone w boomie demograficznym lat 50. i początku lat 60.), ale również z postępu technologicznego.

  Przekształcenia zaowocowały pojawieniem się nowych zawodów oraz wzmożonym zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii.

  Pielęgniarz/pielęgniarka

  O deficycie w pielęgniarstwie mówi się już od dawna. Niestety, prognozy na najbliższe lata nie są optymistyczne (wielu pielęgniarzy znajduje się już w wieku przedemerytalnym), dlatego osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania tego fachu nie muszą martwić się o swoją przyszłość. Według Barometru zawodów brakiem pielęgniarek dotknięte jest każde województwo. Największe zapotrzebowanie można zaobserwować w Wielkopolsce, na Podlasiu, w Małopolsce oraz na Warmii i Mazurach. Potrzebne są przede wszystkim osoby specjalizujące się w opiece nad pacjentem w stanie zagrożenia życia oraz w anestezjologii.

  Specjalista ds. CSR

  Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) ma coraz większe znaczenie w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Firmy chętnie angażują się w różne akcje społeczne, związane np. z ochroną środowiska czy wolontariatem pracowniczym. Tego typu działania chętnie prowadzi m.in. Bridgestone. Tylko w 2018 roku poznańska fabryka japońskiego koncernu otrzymała nagrodę Asa Odpowiedzialnego Biznesu za akcję Think Before You Drive, której ideą jest promowanie bezpiecznych zachowań podczas jazdy samochodem.

  Nic więc dziwnego, że na rynku pracy występuje duże zapotrzebowanie na osoby zaznajomione ze specyfiką CSR. Niedawno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że zawód ten trafi na oficjalną listę zawodów i specjalności w 2020 roku. Działanie jest efektem kilkuletnich prac Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

  Manager social media

  W ciągu najbliższych kilku lat będzie rosło zainteresowanie social mediami. Do głosu dochodzą coraz to młodsze pokolenia konsumentów, a z tego stanu doskonale sprawę zdają sobie firmy. Prowadzenie działań na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram to dla przedsiębiorstw nie tylko szansa na budowanie odpowiedniego wizerunku, ale także na prezentowanie oferty oraz nowych produktów.

  Osoby, które doskonale radzą sobie z wyszukiwaniem informacji, a wszelkie narzędzia analityczne z zakresu content marketingu oraz mediów społecznościowych nie są im obce, świetnie odnajdą się w roli specjalistów od zarządzania social mediami. Wśród managerów social media zdecydowaną większość stanowią młodzi ludzie, przedstawiciele millenialsów i pokolenia Z, którzy doskonale rozumieją potrzeby odbiorców.

  Programista

  Nikogo nie powinno dziwić, że w ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów. Barometr zawodów pokazuje, że takich specjalistów zaczyna brakować m.in. w województwach zachodniopomorskim czy wielkopolskim, a spory deficyt widać też w powiatach województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Pomimo sporej liczby absolwentów studiów informatycznych, w niektórych sektorach wciąż brakuje programistów. Spowodowane jest to przede wszystkim wzmożonym procesem automatyzacji produkcji. Szczególnie cenni są deweloperzy VR (Virtual Reality), którzy są potrzebni przede wszystkim w branży medycznej.

  Opiekun/opiekunka osób starszych

  W związku z tym, że społeczeństwo intensywnie się starzeje, w ciągu najbliższych kilkunastu lat wzrośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów osób starszych. Brak tego typu specjalistów widoczny jest już w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim, a także w niektórych powiatach lubuskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Problemem, podobnie jak w przypadku pielęgniarek, jest niskie wynagrodzenie, które zniechęca osoby do podejmowania się tego zawodu. Do tego dochodzi również konieczność posiadania pewnych cech osobowościowych. Dużą konkurencję stanowią również oferty z zagranicy, głównie z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

  Teletutor

  Rośnie liczba osób, które korzystają z platform e-learningowych i chętnie dokształcają się za pomocą internetu. W związku z tym, że coraz więcej branż korzysta z dokształcania pracowników na odległość, potrzebni są teletutorzy (teleedukatorzy), którzy pełnią funkcję „wirtualnych nauczycieli”. Do ich zadań należy nie tylko prowadzenie wykładów, ćwiczeń czy konsultacji, ale także nadzór nad całym procesem kształcenia.

  Jedna odpowiedź do “6 zawodów przyszłości”

  1. ronan pisze:

   Czytałem że w USA brakuje 500tys programistów. U nas trochę mniej, ale procentowo mamy większe braki. Myślę że potrzebne są szkoły programowania jak codecool która uczy nawet początkujących. Poziom jest na tyle że po ukończeniu szkolenia zapewniają pierwszą pracę

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *