Menu
 • Menu

  5 pytań, jakie należy zadać pożyczkodawcy przed wzięciem pożyczki

  Całkowity koszt pożyczki

  Wiele osób popełnia błąd podpisywania umowy bez jej całkowitego rozumienia. Przez presję czasu, nie czytają oni tekstu, napisanego “małym druczkiem” i nie zawsze są świadomi całkowitych kosztów pożyczki.

  Twoim prawem jest zadawanie takiej ilości pytań, na ile potrzebujesz odpowiedzi, a obowiązkiem pożyczkodawcy jest rozwianie wszystkich twoich wątpliwości.

  Jeśli unika on odpowiedzi na twoje pytania, zastanów się, czy chcesz powierzyć mu swoje zaufanie. Eksperci Matchbanker – porównywarki pożyczek stworzyli dla ciebie zestawienie najważniejszych pytań, które powinieneś zadać pożyczkodawcy. Te pytania zaoszczędzą ci niepotrzebnego stresu, a przede wszystkim pieniędzy.

  1. Całkowity koszt pożyczki

  Często koszty pożyczki nie są do końca jasne, a zawiły język finansów nie pomaga. Jeśli nie rozumiesz z umowy, ile dokładnie wynosi oprocentowanie pożyczki i jakie są opłaty i prowizja z tytułu udzielonej pożyczki, nie czekaj i zapytaj o to pożyczkodawcę. Powinien on jasno ci wytłumaczyć, ile całkowicie kosztuje pożyczenie pieniędzy. Jeśli reklamuje się, że pożyczka jest za darmo, sprawdź koniecznie czy RRSO wynosi 0%, wtedy rzeczywiście jest za darmo na określony czas, zazwyczaj na 30 dni.

  2. Koszty opóźnienia ze spłatą

   To bardzo ważne pytanie, szczególnie w przypadku pożyczek krótkoterminowych. Jeśli pożyczasz na przykład na 30 dni jest ryzyko, że nie dasz rady spłacić danej kwoty w terminie, więc warto z góry zapytać, ile kosztuje opóźnienie. Być może okaże się, że opłaty za opóźnienie są zbyt duże i nie opłaca się pożyczać na tak krótki okres. Przemyśl to przed wzięciem pożyczki i koniecznie zrób plan jej spłaty. Pożyczkodawca może także wysłać tak zwane monity, czyli formy przypomnienia w postaci smsa, emaila czy listu i może żądać za niego opłaty. Bądź przezorny i z góry się o to dopytaj.

  3. Możliwość odroczenia lub przedłużenia terminu spłaty

   Jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy, a obawiasz się, że czas spłaty wymagany przez pożyczkodawcę będzie dla ciebie za krótki, sprawdź koniecznie, czy pożyczkodawca umożliwia, a jeśli tak, to jakie są opłaty odroczenia lub przedłużenia terminu spłaty.

  4. Obowiązek przedstawienia zabezpieczenia, aby otrzymać pożyczkę/kredyt, oraz ich wysokość.

   Większość pożyczkodawców online nie żąda poręczenia czy zastawu, ale ciągle niektórzy mają zabezpieczenie jako jeden z wymagań udzielenia pożyczki. Może to być jeden z powodów, dlaczego twoja aplikacja została odrzucona. Dowiedz się o tym z góry,w sekcji pytania/odpowiedzi bądź zapytaj się o to pożyczkodawcę.

  5. Pytaj o cokolwiek innego, czego nie rozumiesz w umowie pożyczki!

  Pamiętaj, że twoim prawem jest zadawanie takiej liczby pytań, na ile odpowiedzi potrzebujesz. Nie wahaj się więc i pytaj o to, co niezrozumiałe! Wielu pożyczkodawców online ma opcję czatu na stronie internetowej, to wygodny sposób na rozwianie wszystkich twoich wątpliwości.

  Jeśli masz wątpliwości co do wiarygodności pożyczkodawcy, możesz go sprawdzić na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Jest ona dostępna publicznie za darmo na ich stronie internetowej. W razie jakichkolwiek innych wątpliwości warto również zajrzeć na stronę zanim-podpiszesz.pl jest to kampania bezpiecznego pożyczania. Dowiesz się tam wielu przydatnych informacji, w zasadzie wszystko, co przeciętny konsument powinien wiedzieć przed wzięciem pożyczki. Sprawdź koniecznie i pożyczaj z głową!

  Jedna odpowiedź do “5 pytań, jakie należy zadać pożyczkodawcy przed wzięciem pożyczki”

  1. Serena napisał(a):

   Powiedzenia z okresu stanu wojennego ośmieszające WRON: Wrona Orła nie pokona! Wron – won za Don! To nic, że kraczą WRONy WRONa nas nie pokona! WRONa skona 13-tego grudnia, roku pamiętnego wykluła się wrona z jaja czerwonego – tekst piosenki Zdziwiły się OKON-ie że PRON-cie wyrosło WRON-ie! „WRONA SKONA” – „Dziennik Bałtycki” z dn. 12 lutego 1982 r. – początkowe litery każdego akapitu w felietonie o tematyce muzycznej układały słowa WRONA SkONA.. Jeśli wejdziesz między WRONy, towarzyszu – bądź czerwony WRONa kracze, naród płacze Junta juje

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *