Menu
 • Menu

  Praca koparek kołowych w warunkach występowania w urabianym ośrodku utworów o nadmiernych oporach urabiania jak i wtrąceń nieurabialnych

   

  Praca koparek kołowych w warunkach występowania w urabianym ośrodku utworów o nadmiernych oporach urabiania jak i wtrąceń nieurabialnych

   

  Celem projektu jest opracowanie rozwiązań prowadzących do możliwie znacznego ograniczenia awaryjności wielonaczyniowych koparek kołowych, zarówno już eksploatowanych jak i nowo budowanych, przy urabianiu ośrodka zawierającego utwory o nadmiernych oporach urabiania i wtrącenia nieurabialne. Konieczność takich działań spowodowana jest tym, że w obowiązujących zasadach i przepisach budowy koparek w niedostatecznym stopniu ujęto warunki urabiania, jakie występują przy urabianiu takich ośrodków.

  Cel ten zostanie osiągnięty przez:
  1. Opracowanie warunków jakie powinien spełniać zespołu urabiania, aby można było uzyskać maksymalnie możliwe zmniejszenie obciążeń dynamicznych przy wejściu czerpaków w urabianie utworów o nadmiernych oporach, jak i obciążeń impulsowych przy natrafieniu czerpaka na nieurabialne wtrącenie, bez obniżenia efektywności pracy maszyny oraz możliwie duże dostosowanie ustroju nośnego maszyny, do wynikających z doświadczeń, wartości obciążeń dynamicznych przy pracy w takich warunkach.

  2. Opracowanie systemu ciągłego monitorowania stopnia wytężenia, zarówno doraźnego jaki i zmęczeniowego, ustroju nośnego koparki kołowej (BWE). Informacje z systemu umożliwią odpowiednie sterowanie pracą maszyny jak i podejmowanie odpowiednich działań uprzedzających wystąpienie awarii. Monitorowanie obejmuje ustrój nośny, gdyż jego awarie wiążą się z największymi konsekwencjami.

  Projekt finansowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali.

  Adres


  „Poltegor – Instytut”
  ul. Parkowa 25,
  51-616 Wrocław

  Kontakt
  (48) 71 348 82 00
  poltegor@igo.wroc.pl

  Kierownik Projektu
  dr inż. Adam Bajcar – „Poltegor-Instytut”

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *